PILNE: Ceny paliw w Unii Europejskiej zagrożone. Brak porozumienia w kluczowej decyzji

PILNE: Ceny paliw w Unii Europejskiej zagrożone. Brak porozumienia w kluczowej decyzji

ceny paliw diesel

Podaj dalej

Unia Europejska nie może dogadać się w kluczowej roli, wpływającej istotnie na ceny paliw – także w Polsce. Czasu jest coraz mniej, a wiele wskazuje na to, że temat ten podzieli mocno wiele krajów. Koniec końców nie będzie zgody wspólnoty na to, aby w ramach sankcji nałożyć embargo na rosyjską ropę.

Ceny paliw ucierpią na braku embargo?

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Wciąż trwają rozmowy w kwestii szóstego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji. To właśnie teraz ma być ogłoszone – albo miało być ogłoszone – embargo na rosyjską ropę. Przedstawiciel do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Joseph Borell zdradził jednak, że wciąż brak porozumienia wśród krajów Unii Europejskiej pod tym względem.

Jeden z krajów miał nawet zagrozić wetem, choć jego nazwa nie została podana do publicznej informacji. Nie trudno się jednak domyśleć, że chodzi o Węgry. Kraj ten dość mocno sprzyja Rosjanom i nie chce podpisywać się pod niczym, co źle może wpłynąć na relacje prezydentów obu krajów. Dlatego też Unia Europejska ma nie lada kłopot, chcąc odciąć się od rosyjskiej ropy.

Również Austria i Niemcy niekoniecznie chcą wprowadzenia tego typu zmian w szybkim tempie. Choć politycnzie Austria się wacha to jednak tamtejsze firmy już zadeklarowały, że nie będą pozyskiwać ropy z Rosji. Z kolei Niemcy ogłosiły, że do końca roku będą z niej korzystać. Dlatego też wiadomo, że tylko Węgry stwarzają w tej kwestii problem.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Co to oznacza w rzeczywistości?

Szybko odcięcie się od rosyjskiej ropy niekorzystnie wpłynęłoby na ceny paliw. Te mogłyby podrożeć nawet o ponad złotówkę w dość szybkim tempie. Powolne odcinanie się natomiast od baryłek z tego kraju, nie wpłynie tak gwałtownie na ceny. Łatwiej bowiem będzie dopiąć kontrakty i dostawy na odpowiedni moment i czas.

Z dużą ciekawością wszyscy będą obserwować to co się wydarzy. Unia Europejska jest pod dużym naciskiem społecznym i politycznym, jeżeli chodzi odcięcie się od ropy z Rosji. Jeżeli tego nie zrobi, może się to źle na niej odbić wizerunkowo. Można jednak zakładać, że znajdzie się takie rozwiązanie, iż wilk będzie syty i owca cała.

ceny paliw stacja
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News