PILNE: Ceny paliw w Polsce mocno w górę! Unia Europejska w końcu doszła do porozumienia

PILNE: Ceny paliw w Polsce mocno w górę! Unia Europejska w końcu doszła do porozumienia

ceny paliw stacja

Podaj dalej

Wielu kierowców przeżyje szok widząc niebawem ceny paliw na stacjach w Polsce. Unia Europejska po kilku długich tygodniach w końcu doszła do porozumienia w sprawie embarga na rosyjską ropę. W zasadzie zielone światło w tym temacie dał Viktor Orban, który cały czas blokował wszystkich w tej kwestii. Od razu można zauważyć zmiany w cenach ropy, po ukazaniu się tej informacji.

Ceny paliw wyższe po decyzji Unii Europejskiej

unia europejska diesel
fot. freepik

Szef Rady Europejskiej poinformował, że jest zgoda wszystkich 27 krajów na to, aby wprowadzić szósty pakiet sankcji. Ten zakłada m.in. embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską. To tak naprawdę stanowi około 66 procent unijnego importu. Tak naprawdę niebawem będzie to jeszcze większa ilość. To z racji tego, iż Polska i Niemcy do końca roku zrezygnują z dostaw rurociągiem Przyjaźń.

Oznacza to, że w kolejnym roku tylko 10 procent będzie sprowadzane do Unii Europejskiej ropy z Rosji. Zgodę w tej kwestii dał prezydent Węgier, który tak naprawdę blokował ten pakiet sankcji w ostatnim czasie. Węgry będą mogły korzystać z rosyjskiej ropy w najbliższym czasie, ale jak długo i na jakich zasadach, to zostanie ogłoszone w późniejszym czasie.

Po tym jak Charles Michel ogłosił decyzję Unii Europejskiej ceny ropy od razu poszybowały w górę. We wtorkowy poranek oscylują już na poziomie 120 dolarów! To około 5 dolarów więcej, niż w poniedziałkowe popołudnie. Tak naprawdę wykres dopiero zaczął iść w góre, bowiem to kwestia kilku godzin. Co najgorsze, dopiero przed nami, a zwłaszcza kierowcami.

ceny paliw unia europejska
fot. freepik

Paliwo znacząco podrożeje

Trzeba spodziewać się tego, że w najbliższych dniach, a w zasadzie tygodniach, że ceny paliw będą bardzo drogie. Benzyna lada moment przebije 8 złotych, a diesel będzie kosztował niewiele mniej. Za tym wszystkim pójdzie na pewno w górę również i cena LPG. To oznacza kolejne kłopoty związane z tankowaniem, kosztami produktów życia codziennego, a w dalszej perspektywie samą inflacją.

Odcięcie się od rosyjskiej ropy będzie kosztowało nie tylko Polaków, ale i całą Europę. To niejako cena gwarancji większego bezpieczeństwa i niefinansowania kraju, który ingeruje w suwerenność innych narodów. Taką cenę zapewne zapłaciłby każdy, tyle tylko, że nie na tak wysokim poziomie samych cen. To będzie dla wielu osób tak naprawdę oznaczać podjecie ogromnie trudnych życiowych decyzji.

unia europejska ceny paliw
europarl.europa.eu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News