PILNE: Ceny paliw w Polsce będą niższe tylko przez trzy miesiące. Na ten okres rząd obniży akcyzę za diesel, benzynę i LPG

Znamy szczegóły dotyczące ceny paliw w Polsce w okresie działania tarczy antyinflacyjnej. Diesel, benzyna i LPG ma być tańsza w Polsce przez okres najbliższych trzech miesięcy, od momentu jej wejścia w życia. Z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynika, że w przypadku paliw zmiany mają wejść w życie w trybie bardzo szybkim, a więc już w grudniu.

diesel ceny paliw
Podaj dalej

Ceny paliw niższe przez kwartał

Do takich ustaleń doszli dziennikarze Gazety Wyborczej, któryz przekazali informację o długości trwania obniżek ceny paliw. Ale nie tylko paliwa mają być tańsze dla Polaków w tym okresie. Obniżka podatku VAT na energię spadnie z 23 na 5 procent, a na gaz do 8 procent. Jeżeli chodzi o żywność zmian nie będzie.

W przypadku ceny paliw VAT także nie zostanie zmieniony, ale ma zostać zmniejszona akcyza. Szczegóły o ile nie zostały ustalone. Do ostatniej chwili premier uzgadnia w ministerstwie szczegóły związane z tą sprawą. Mateusz Morawiecki jeszcze w czwartek ma przedstawić dokładnie szczegóły związane z tarczą inflacyjną.

Najważniejszą informacją dla kierowców jest to, kiedy ceny paliw będą niższe, a zwłaszcza o ile. Na te informacje przyjdzie nam jeszcze dosłownie chwilę poczekać. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to kwota zbliżona w okolicach 35 groszy na litrze. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnych informacji pojawiających się w internecie.

Co po trzech miesiącach?

Po okresie trzech miesięcy wszystko ma wrócić do normy, a dokładniej mówiąc VAT oraz akcyza. Wtedy okaże się tak naprawdę, ile tak naprawdę będą wynosiły ceny paliw. Będzie to jednak już zależało wyłącznie od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Dokładniej mówiąc po ile będzie ropa i jak słaba bądź mocna będzie złotówka wobec euro czy dolara.

Przeczytaj również