PILNE: Ceny paliw w maju będą historyczne. Takiego miesiąca w Polsce jeszcze nigdy nie było

PILNE: Ceny paliw w maju będą historyczne. Takiego miesiąca w Polsce jeszcze nigdy nie było

ceny paliw stacja

Podaj dalej

Co przyniesie maj, jeżeli chodzi o ceny paliw? Niestety nic dobrego. Już początek pokazuje, że ten miesiąc zaczął się z wysokiego pułapu, a patrząc dalej, może być tylko i wyłącznie gorzej. Warto zapamiętać sobie ceny z pierwszego dnia maja i porównać je, gdy będzie ostatni. Różnica może zaskoczyć nie jednego kierowca, podobnie zresztą jak końcowy koszt.

Ceny paliw na maj

podatek ceny paliwa stacja paliw
fot. freepik

Tankowanie po raz kolejny staje się przykrym obowiązkiem, a nie przyjemnością. Za benzynę trzeba zapłacić w przedziale 6,47-6,59 zł/l, za diesel 7,21-7,37 zł/l, a za LPG 3,62-3,73 zł/l. Gołym okiem widać, że po prostu jest drogo. A kolejne tygodnie zapowiadają się wcale nie lepsze. Nawet pomimo tego, że od kilku dni ropa ustabilizowała się na poziomie 105-106 dolarów.

Wciąż jednak dużym problemem jest dolar, który wyceniany jest na 4,44 złote. Pokazuje to, że polska waluta stoi dość słabo, co niestety stanowi duży problem. I duży problem będzie także dla kredytobiorców, którzy mogą spodziewać się kolejnych większych rat. Narodowy Bank Polski rękami RPP będzie po raz kolejny zmuszony znacząco podnieść stopy procentowe.

Tym bardziej, że inflacja przekroczyła już 12 procent według nowych prognoz. To już będzie zatem dramat dla wielu gospodarstw domowych – nieco tańsze paliwo, kosztem znacząco większego kredytu. Matematyki i logiki ciężko szukać w tego typu sytuacji, gdy coraz więcej rodzin w Polsce ledwie wiąże koniec z końcem. A niestety ma to też przełożenie nie tylko ceny paliw, ale również ceny produktów w sklepach.

paliwa ceny ropa
fot. freepik

Diesel i benzyna będą dobijać do pełnych wartości

Bardzo realne jest ryzyko, że diesel zbliży się w maju do ceny 8 złotych za litr, a benzyna do 7 złotych za litr. I nawet jeżeli nie osiągną takiego poziomu, to jednak będą bardzo blisko i zdecydowanie bliżej niż do tych mniejszych pełnych kwot. Tak właśnie zapowiada się maj, który ma być rekordowym miesiącem jeżeli chodzi o średnią ceny paliw.

Tak dużo jak w tym miesiącu średnio nie wydaliśmy nigdy wcześniej. To też mało pocieszający fakt, bowiem wcale nie oznacza to, że w kolejnych miesiącach będzie lepiej. Wówczas może dojść do sytuacji podbijanie cyklicznie tego wyniku. Prognozy wskazują, że średnie ceny paliw mają tylko rosnąć. Pytanie tylko, jak będzie to wyglądać w kwestii marży modelowej, która miała pozwolić na to, że kryzys paliwowy będzie mniejszy. O ile wspomniana marża zaczęła by spadać.

ceny paliw diesel
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News