PILNE: Ceny paliw przejdą naturalną rewolucję. Diesel i benzyna w nowej rzeczywistości

PILNE: Ceny paliw przejdą naturalną rewolucję. Diesel i benzyna w nowej rzeczywistości

diesel paliwo benzyna

Podaj dalej

Koniec roku nie przynosi najlepszych informacji, jeżeli chodzi o ceny paliw. Diesel i benzyna wraz z końcem pierwszego kwartału nowego roku powinna drożeć, co widać już niestety po cenach ropy na światowych giełdach. 31 grudnia jest ostatnim dniem notowań w tym roku i poranej rozpoczął się od ceny 79,5 dolara za baryłkę.

Diesel i benzyna znów w rękach OPEC+

Tuż po nowym roku, 4 stycznia, dojdzie do spotkania przedstawicieli krajów zrzeszonych w OPEC+. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to tylko formalne spotkanie przy przysłowiowej kawie. Analitycy i eksperci nie mają wątpliwości, że nie dojdzie do żadnych zmian i zostanie zachowana umowa, która cały czas obowiązuje. Oznacza to, znów miesięcznie nastąpi przyrost wydobycia o 400 tysięcy baryłek.

Nie będzie potrzeby zwiększania bądź zmniejszania wydobycia, bowiem rosnąca cena na giełdzie jest dla wszystkich satysfakcjonująca. Nawet miesiąc temu, gdy cena było nieco ponad 70 dolarów za baryłkę, nie wzbudziła niepokoju. Tym bardziej teraz nie należy spodziewać się rewolucji na światowych rynkach. Bardziej to może nastąpić z czasem, jeżeli do gry włączy się… Iran.

Kraj ten wciąż prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi i chce zapewnień ”wolności rynkowej” w dostawach ropy. Na razie jednak rozmowy są bardzo ciężkie ze z obu stron. Choć żądania wydają się na pierwszy rzut niezbyt wygórowane, to jednak patrząc na światowe realia są dość skomplikowane pod kątem zapewnień. Dlatego też jak na razie wciąż po wielu spotkaniach nie udało się znaleźć kompromisu.

Przełom roku bez większych zmian

31 grudnia to nie tylko ostatni dzień w roku, ale to także ostatni dzień, kiedy obowiązuje niższa akcyza związana z tarczą antyinflacyjną. Oznacza to, że ceny paliw od 1 stycznia będą nieznacznie większe. Jeżeli ktoś ma zatem możliwość dobić sobie bak paliwa czy butli gazowej dziś do pełna, warto żeby to zrobił.

Tym bardziej, że tak jak już wspomnieliśmy – cena ropy idzie w górę. A stacje paliw mają to do siebie, że choć jest to temat dla nich na przeszło ponad miesiąc w przód, już wcześniej podnoszą ceny paliw. Dlatego też lepiej korzystać z niższych cen i tankować wcześniej. Zawsze to pewna oszczędność dla portfela.

Jak na razie średnie ceny paliw spadają i taka tendencja może długo nie zostać zachowana. Trzeba spodziewać się pewnej stabilizacji i teraz, że cena za diesel czy benzynę, znów może powoli iść w górę. Mimo wszystko sytuacja przy dystrybutorach i tak pozostaje lepsze, niż przy rekordowym okresie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News