PILNE: Ceny paliw na kolejne miesiące? Diesel powyżej 8 złotych, benzyna powyżej 7 złotych

PILNE: Ceny paliw na kolejne miesiące? Diesel powyżej 8 złotych, benzyna powyżej 7 złotych

ceny paliw diesel

Podaj dalej

Za przesądzone można uznać to, że ceny paliw na dłużej osadzą się w nowym progu cenowym. Diesel będzie kosztował na stałe kosztował powyżej 8 złotych, a benzyna przekroczy 7 złotych. Prognozy są bezwzględne i nie pozostawiają żadnych złudzeń. Jeżeli ktoś myślał, że tankowanie jest koszmarem, to szybko przekona się, że dopiero będzie i zatęskni za tym co było.

Ceny paliw będą znacznie wyższe – na dłużej

ceny paliw stacja
fot. freepik

Według szacunków średnia roczna za ropę Brent ma wynieść aż 120 dolarów za baryłkę. Biorąc pod uwagę, że jak na razie znacząco jest ona poniżej tej kwoty, wynika jasno, że będzie tylko i wyłącznie drożej. Obecnie znajduje się ona dość długo poniżej kwoty 110 dolarów, a tylko przez kilka dni miała skoki ceny powyżej tej wartości.

Ceny paliw będą tak duże, że Polaków nie uchroni nawet obowiązująca tarcza antyinflacyjna. Oczywićie – będzie ona wciąż obniżać znacząco koszt, ale wygląda to tak, jakby z deszczu ktoś wszedł pod rynnę. Jakby tego było mało wskazywany jest wzrost marż! Dramatycznie zatem wyglądają wszystkie prognozy analityków.

Jeżeli te wskazywania się sprawdzą diesel i benzyna pójdą w górę o ponad 50 groszy z marszu. Dalej będzie to już tylko kwestia tego, co będzie w danym czasie działo się na rynku. Łamanie bariery 8 złotych będzie czymś naturalnym w przypadku diesla, podobnie zresztą jak w 7 złotych za 95-kę.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Marża rafineryjna w dół

Pocieszający może być fakt, że marża rafineryjna idzie w dół i dalej ma spadać. Bez wątpienia to lwia część obecnej ceny paliw. Gdyby nie ona za diesel i benzynę płacilibyśmy o dobre kilkadziesiąt groszy mniej. Ale jak łatwo wyciągnąć wnioski – gdy jedno będzie tańsze, drugie będzie droższe i efekt pozostanie taki sam jak obecnie.

Nie ma zatem większych perspektyw na to, że w niedalekiej przyszłości diesel i benzyna będą tańsze. Co za tym idzie, trzeba przygotować się na wzrost cen i to, że zostaną one z nami na bardzo długo. Ceny paliw wciąż będą jedną z największych rzeczy, która będzie wpływała na inflację. Wygląda zatem na to, że nie tanio w tym roku już było – choć wydawało się drogo. Teraz przekonamy się, jak dużo będzie można wydać na stacji paliw i ile wydamy pieniędzy za tankowanie. A warto pamiętać, że pieniędzy w każdym gospodarstwie domowym będzie mniej.

paliwa ceny ropa
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News