PILNE: Ceny paliw już zaczynają rosnąć. Co z obietnicami, że diesel i benzyna będą kosztować tak samo

PILNE: Ceny paliw już zaczynają rosnąć. Co z obietnicami, że diesel i benzyna będą kosztować tak samo

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Nie obraz nam rysowano, jeżeli chodzi o ceny paliw. Nie dość, że srogo przepłacaliśmy za diesel i benzynę przez ostatnie miesiące, to gdy nagle dokonał się cud, wówczas paliwo i tak zaczyna drożeć. Zastanawiać się można dlaczego, skoro ropa znów tanieje jak szalona, a dolar wciąż utrzymuje się na odpowiednio niskim poziomie względem polskiej złotówki.

Koniec cudów, a ceny paliw i tak szokują

benzyna diesel paliwo pis rząd dopłata tarcza ceny
fot. freepik

Dziś cała polska zastanawia się, jak to możliwe, że ceny paliw z podatkiem 8 procent VAT i 23 procent VAT potrafią kosztować tyle samo. Wytłumaczenie tego jest jednak bardzo proste, jak proste działanie matematyczne. Nie ma co tutaj szukać przeróżnych wzorów i działań, aby znaleźć ostatecznie rozwiązanie. Jednak warto zwrócić uwagę na inną rzecz, która zaczyna mieć miejsce.

Benzyna oraz diesel choć gwałtownie w cenie hurtowej potaniały, to już widać, że mają tendencję wzrostową. Kierowcy którzy obserwują wykresy zaczynają się obawiać, że lada moment możemy znów mieć najwyższe ceny paliw w Europie. A biorąc pod uwagę co działo się w ostatnim czasie, podstawy ku temu są zasadne. A trzeba pamiętać, że jesteśmy jednym z biedniejszych krajów na Starym Kontynencie, jeżeli chodzi o przeliczanie zarobków do kosztów tankowania.

Od nowego roku, a więc w zaledwie kilka dni benzyna zdążyła zdrożeć już w hurcie o 5 groszy, a diesel aż o 11 groszy. To wszystko lada moment będziemy odczuwać tankując na stacjach, bowiem ceny paliw będą adekwatnie do tego rosnąć. A warto zwrócić uwagę, że ropa Brent jest tańsza o ponad 5 groszy i dziś trzeba za nią zapłacić 81 dolarów. Widocznie ten czynnik tyko w naszym kraju nie odgrywa żadnej roli, a niemal na całym świecie tak.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Polacy przepłacają za paliwo

Choć zmienił się podatek na paliwo, a ceny paliw pozostały te same, to wciąż i tak dużo przepłacamy za tankowanie. Wnioski takie można wyciągnąć po cenach, jakie obowiązywały kiedyś, gdy podobne wartości ropy i dolara pozwalały płacić o około złotówkę mniej na litrze. Dziś trudno przeciętnemu Kowalskiemu zrozumieć, dlaczego są aż tak wysokie ceny paliw.

Może to wynikać z racji tego, że nie ma jasnego i klarownego wytłumaczenia z żadnej strony. Z ust rządzących słychać tylko słowa, które niewiele mówią – karzą się tylko cieszyć, że jest tak tanio. Jak widać takiej radości nie ma u nikogo, a społeczeństwo coraz bardziej zaczyna domagać się wyjaśnień.

Ceny paliw po weekendzie
fot. freepik.com – maxlupascu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News