PILNE: Ceny paliw będą wyższe o złotówkę! Rząd zniesie tarczę antyinflacyjną wcześniej niż zakładał?!

PILNE: Ceny paliw będą wyższe o złotówkę! Rząd zniesie tarczę antyinflacyjną wcześniej niż zakładał?!

premier ceny paliw

Podaj dalej

Tarcza antyinflacyjna pozwoliła obniżyć ceny paliw o złotówkę, dzięki mniejszym podatkom i akcyzie. Takie dobrodziejstwo ma jednak swój termin, a wiele wskazuje na to, że może być on krótszy niż początkowo zakładano. Obowiązujący termin na papierze obowiązuje do końca lipca tego roku. Padały już jednak głosy z ust rządzących, że zostanie ona wydłużona do końca roku. Teraz jednak koniec roku nie jest już tak realny.

Ceny paliw z końcem tarczy antyinflacyjnej

ceny paliw diesel
fot. freepik

Jeżeli skończy się tarcza antyinflacyjna diesel i benzyna będą droższe o około złotówkę. Choć przy takich cenach bardziej trzeba się spodziewać kwoty ponad złotówkę, niż poniżej. Przy obecnych cenach mówilibyśmy zatem o kwotach 8,50 zł za diesel i 7,50 zł benzynę. W górę poszłoby także LPG, które kosztowałoby ponad 4 złote.

– Nie wybiegałbym tak daleko w przyszłość. Dzisiaj głosy ekonomistów są podzielone co do tego, gdzie kończy się górka inflacyjna i kiedy będzie dochodziło do trendu spadkowego. Niektórzy twierdzą, że jest to III kw. i że od tego momentu inflacja będzie się obniżała. Inni twierdzą, że będzie to początek 2023 roku – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Była to odpowiedź o przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku.

– Jakieś modyfikacje są możliwe, natomiast kierunek jest jasny – dokąd ta inflacja będzie utrzymywała się na tym poziomie, będziemy utrzymywali też większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr – dodał. Widać zatem dość mało optymistyczne podejście rządu, jezeli chodzi o przedłużanie w nieskończoność terminu. Trudno się dziwić takiemu podejściu, bo budżet państwa sporo traci.

ceny paliw stacja
fot. freepik

Kryzys nieunikniony?

W marcu Mateusz Morawiecki zadeklarował, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Wszystko po to, aby ratować ceny paliw na stacjach. – Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona ponieważ walka z Putinem ma swoje koszty te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, w wyższych cenach gazu, ale także wyższych cenach innych surowców te surowce przekładają się na przykład na żywność. Wyższe ceny zboża to wyższe ceny żywności – powiedział wówczas premier.

Po dwóch miesiącach od tych słów rząd już wie, że takie rozwiązanie nie do końca jest korzystne. Choć może okazać sie konieczne w walce z tym, aby uratować kraj przed całkowitą zapaścią. Tym bardziej, że inflacja dalej ma rosnąć według analityków i ekspertów.

paliwa ceny ropa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News