PILNE: Cena za LPG dalej idzie w górę. 4 złote staje się coraz bardziej realne

PILNE: Cena za LPG dalej idzie w górę. 4 złote staje się coraz bardziej realne

lpg gaz autogaz

Podaj dalej

LPG zaczyna rozpędzać się coraz widoczniej z podwyżką ceny. To już kolejny wzrost ostatnich dniach, a kierowcy pomału zaczynają sie martwić – co dalej? I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę sytuację na rynku i na świecie. Coraz częściej pojawiają się głosy, że na stacjach paliw pojawi się czwórka z przodu w przypadku tego paliwa.

Rośnie cena za LPG

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Na przełomie kwietnia i maja cena za LPG poszybowała do średniego poziomu w hurcie 2,77 zł/l. To około 10 groszy więcej niż niecałe 10 dni wcześniej. Na razie nie ma powodów do niepokoju, bowiem takiej zmiany tak naprawdę nie odczujemy tankując paliwo. Mimo wszystko jednak widać, że tendencja zaczyna być wzrostowa, a to staje się już niepokojące.

Tak naprawdę nawet z tą podwyżką, LPG nie kosztuje więcej niż 3 złote bez marży. Co za tym idzie, wciąż dla niego daleka droga do tego, co tak naprawdę płacimy na stacjach. Na większości z nich cena jest na poziomie ponad 3,60 zł/l. Także zapewne dojdzie do sytuacji, że właściciele będą schodzić z marży, a cena pozostanie bez zmian.

Marża jednak nie zniknie, a stacje paliw nie straca. To co było przerzucane tylko na kierowców LPG, teraz będzie uczciwie bardziej dzielone na wszystkich. A to oznacza, że stosunkowo jeszcze więcej zapłacą kierowcy tankujący diesel oraz benzynę. Co za tym idzie, więcej będą płacili wszyscy kierowcy, a paliwo na nowo staje się coraz droższym produktem.

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Rok temu płaciliśmy śmieszne pieniądze

Majówka rok temu była bardzo miłym okresem dla kierowców posiadających instalację gazową. Średnia cena hurtowa wynosiła wówczas… 1,87 zł/l! Na stacjach paliw płaciliśmy zatem uczciwe około 2,30 zł/l. I warto dodać, że było to z wyższym podatkiem! Marża była tak niska, że praktycznie niezauważalna. Dziś LPG to zupełnie inna rzeczywistość.

Ceny stoją na zupełnie innym poziomie i nierealne wydaje się, że jeszcze wrócą do tego co kiedyś. Zwłaszcza, że odchodzi autogaz z Rosji i Białorusi czyli jednych z najtańszych kierunków. Teraz, gdy wszystko wróci do normy, wydaje się, że LPG może być jedynie nieznacznie tańsze poniżej kwoty 3 złote. Cena nieco ponad 2 złote to już historia, tak jak kiedyś historią stała się cena niższa niż 2 złote za litr. Zmienia się wartość pieniądza, co także musi być odczuwalne.

ceny paliwa lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News