PILNE: Cena za diesel i benzynę w weekend może przerazić. Niewiarygodny wzrost kluczowego paliwa

PILNE: Cena za diesel i benzynę w weekend może przerazić. Niewiarygodny wzrost kluczowego paliwa

benzyna diesel ceny paliw paliwo obniżka podwyżka

Podaj dalej

Połowa sierpnia przebiegała znakomicie pod względem tego, jak taniał diesel i benzyna. Niestety druga połowa miesiąca nie rozpoczęła się już tak dobrze. Bo o ile cena przy 95-tce praktycznie pozostaje od wielu dni bez zmian, o tyle olej napędowy dalej drożeje i to wyraźnie. Kierowcy posiadający tego typu silnik, muszą być przygotowani na kolejny wzrost cen.

Diesel bardzo drożeje

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo promocja najtaniej najdrożej tanio drogo
fot. freepik.com – rcphotostock

Najnowsza średnia cena za diesel pokazuje już 6,74 zł/l, a więc tak naprawdę paliwo to w Polsce kosztuje obecnie z podatkiem 7,28 zł/l bez marży. A dopiero co przecież cieszyliśmy się z tego, że cena spadła poniżej 7 złotych. Od tego czasu koszt tankowania poszedł w górę o około 30 groszy. Na wielu stacjach paliw cen jeszcze nie poszła aż tak w górę, ale ceny w weekend mocno się zmienią.

Sytuacja na pewno może budzić zaskoczenie, bowiem cena ropy na świecie przez ten czas niewiele się zmieniła. Można nawet stwierdził, że stała się korzystniejsza. Problemem jednak najwidoczniej jest sam popyt, przy niedoborach tego surowca. To sprawia, że podać jest zagrożona i z tego powodu diesel drożeje. Realnie znów lada moment może kosztować blisko 7,50 zł/l.

To niestety kolejny zły sygnał dla samej inflacji, bowiem transport jak wiadomo odbywa się głównie na oleju napędowym. Zapewne mocniej tego nie odczujemy, ale zmiana w górę nie przyczyni się do potencjalnych obniżek. Perspektywy mimo wszystko jednak są dobre, i diesel za kilka dni może znów zacząć tanieć – i to wyraźnie. Pokazuje to chociazby stabilność ceny za benzynę.

benzyna diesel lpg ceny paliw cena obniżka okazja promocja
fot. freepik

Stacje paliw – kończą się promocje

Złym nieco sygnałem dla kierowców jest to, że za niecałe dwa tygodnie stacje paliw kończą swoje promocje. Tym samym diesel czy benzyna nie będą już tańsze o około 30 groszy. Zmianę odczują również kierowcy tankujący LPG, którzy mieli również swoje promocje. Na razie nie wiadomo, czy któraś ze stacji paliw zdecyduje się na przedłużenie swojej promocje bądź czy przygotuje inną.

Kierowcy woleliby jednak widzieć normalne ceny na pylonach, a nie z których muszą jeszcze coś odejmować i nie wiadomo, gdzie i ile. Przez wiele lat sytuacja była pod tym względem normalna i lepiej, żeby tak pozostało. Dla kierowców to duże utrudnienie w szukaniu najtańszych stacji paliw, na których mogą tankować. Każdy woli widzieć cenę za którą realnie zatankuje paliwo, a nie chce podróżować z kalkulatorem.

paliwo paliwa benzyna diesel brak
fot. freepik.com – Natalya Temnaya

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News