PILNE: Cena za diesel i benzynę nie zostanie obniżona przez kierowców. Marudzimy, ale tankujemy paliwo

PILNE: Cena za diesel i benzynę nie zostanie obniżona przez kierowców. Marudzimy, ale tankujemy paliwo

Diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Rząd w najbliższym czasie będzie głosował nad obniżeniem ceny za diesel i benzynę na stacjach. Po obniżkach oba paliwa powinny kosztować w przedziale 4 zł/l – 4,50 zł/l, wszystkie znaki wskazują jednak na to, że nie ma szans na to, aby tak się stało. Gotowy projekt leży w Sejmie, ale partia rządząca ani myśli o tym, aby go przegłosować.

Diesel i benzyna nie będą tańsze

Każdy litr paliwa to ponad 50 procent wszelkiego rodzaju podatków. Akcyza za paliwo najbardziej napełnia budżet skarbu państwa, gdyż stanowi ona 28 proc. ceny EU95 i 22 proc. ceny oleju napędowego – oraz opłata emisyjna – 46 proc. EU95 i 50 proc. oleju napędowego. Jest to zatem spory zastrzyk gotówki z każdego kierowcy.

Do tego dochodzi jeszcze jeden bardzo istotny czynnik. Polscy kierowcy uwielbiają marudzić na wyższą cenę za diesel i benzynę, ale… i tak tankują. Praktycznie niezauważalne jest to, że wraz ze wzrostem cen spada ilość sprzedawanego paliwa. Dlaczego więc rząd miałby się decydować na taki krok, skoro w ogóle nie jest on konieczny?

Niektórzy twierdzą, że uratuje to inflację, ale ratować ma ją podnoszenie stóp procentowych w bankach. Tym samym już teraz zaczynamy płacić więcej za wszystkie kredyty, które mamy i będziemy mieć. Co za tym idzie – po co nam coś obniżać, jak możemy wydawać jeszcze więcej i wszystko samo się ”naprawi wracając do normy”.

Nie ma szans na pozytywne głosowanie

Wprowadzenie takiej ustawy oceniane jest jako polityczna zagrywa, ze strony partii opozycyjnych. Tym bardziej jeżeli partia mająca większość w Sejmie nie wyszła z taką inicjatywą, nie ma szans na pozytywne głosowanie. Diesel i benzyna zatem pozostaną przy takiej cenie jakiej chcą. Eksperci zauważają, że prościej rządowi będzie obniżyć akcyzę, niż ”bawić się” w takie głosowania. Na to jednak nie ma co liczyć.

Tym bardziej że słychać głosy, iż paliwo w Polsce wciąż należy do jednych z najtańszych w Europie. Choć w przekazie nie mówi sie o tym, że względem zarobków należy do jednego z najdroższych w Europie. Pozostaje zatem czekać, aż po burzy wyjrzy słońce i znów ceny paliw zaczną spadać. Choć to jednak prędko się nie stanie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News