PILNE: Benzyna w Polsce od piątku w rekordowej cenie! Tak drogo jeszcze nigdy nie kosztowała

PILNE: Benzyna w Polsce od piątku w rekordowej cenie! Tak drogo jeszcze nigdy nie kosztowała

benyzna 95 paliwo

Podaj dalej

Wszyscy wierzyli, że ten dzień nigdy nie nastąpi, ale benzyna właśnie osiągnęła swój rekord ceny w naszym kraju. Średnia cena tego paliwa w hurcie kosztuje w Polsce w piątek 7,07 zł/l. Jest to kwota bez doliczonego podatku oraz bez doliczonej marży. Już w wyobraźni, przed przeliczeniem, można wiedzieć co to oznacza dla kierowców.

Benzyna? Tankuj kto może!

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Doliczając wartość VAT do powyższej kwoty, cena za tankowanie nie powinna być niższa niż 7,63 zł/l, a do tego jeszcze kilkugroszowa marża. W ciągu dwóch dni cena tego paliwa podskoczyła aż o 36 groszy i tak naprawdę nie wiadomo, jak będzie to wyglądało w kolejnych dniach. Skok ceny paliw na stacjach będzie bardzo gwałtowny.

Kto zatem wie, że czeka go tankowanie, powinien zrobić to czym prędzej. Zanim tak naprawdę stacje paliw zdążą zmienić u siebie ceny, podnosząc je w górę. Jedno tankowanie baku tylko przez 48 godzin zdrożało aż o 20 złotych! Tak naprawdę benzyna po raz pierwszy przekroczyła wartość 7 złotych, jeżeli chodzi o cenę hurtową. Wcześniejszy rekord wynosił 6,94 zł/l, a więc był o ponad 10 groszy niższy.

To niestety nie jest jeszcze szczyt możliwości tego paliwa. Analitycy i eksperci widzą go dużo wyżej, bardzo blisko kwoty 8 złotych. Najbardziej niepokojące jest jednak tempo wzrostu. Jeszcze kilka try dni temu informowano nas, że weekend będzie spokojny, a tankowanie tańsze niż ostatnio. Karta obróciła się jednak w tym przypadku o 180 stopni, wywracając ceny paliw do góry nogami.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

8 złotych w czerwcu

Patrząc na to co się dzieje przez ostatnie 48 godzin zasadne wydaje się pytanie, czy benzyna będzie kosztowała 8 złotych. Gdybyśmy dziś mieli odpowiedzieć na to pytanie, brzmiałoby ono twierdząco. Już po dzisiejszym dniu i uregulowaniu cen, będzie brakowało do tej wartości około 30 groszy. Wystarczy jeszcze jedna większa podwyżka taka jak wczoraj czy dziś i tak naprawdę ósemka jest na wyciągnięcie ręki.

Stacje paliw będą broniły się jeszcze rekami i nogami, wyświetlając kwotę 7,99 zł/l. Taka sytuacja może jednak nie potrwać długo, nawet kosztem LPG, bo zapewne to paliwo będzie ”rekompensować” różnice. Oznacza to, że może mocno zdrożeć w najbliższym tygodniu. I to tylko dlatego, że benzyna i diesel mocno drożeją.

benzyna paliwo stacja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News