PILNE: Benzyna w jeden dzień zdrożała tyle, ile taniała w tydzień. Ile teraz kierowcy zapłacą za 95-kę?

PILNE: Benzyna w jeden dzień zdrożała tyle, ile taniała w tydzień. Ile teraz kierowcy zapłacą za 95-kę?

benyzna 95 paliwo

Podaj dalej

Cieszmy się cenami paliw, tak szybko się zmieniają. Benzyna najdobitniej pokazała właśnie, jak diametralnie może zmienić się sytuacja z tym, ile wydajemy na stacji paliw. 95-tka od dłuższego czasu taniała, a jej cena spadał bardzo wolno. Gdy w środe 13 kwietnia podrożała, od razu zrobiła się droższa niż… tydzień temu. To nie napawa optymizmem.

Benzyna ze znaczną podwyżką

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

Średnia cena benzyny jest dziś obecnie na poziomie 5,79 zł/l, a jeszcze wczoraj była to cena 5,68 zł/l. Ktoś może powiedzieć – to tylko 11 groszy! I pełna racja, ale jeżeli chodzi to paliwo, to trzeba powiedzieć aż 11 groszy. Benzyna tanieje bardzo wolno i najlepszym przykładem niech będzie to, że potrzebny był tydzień, aby staniała o taką wartość. W dzień zostało wszystko zniwelowane.

To też potwierdza jedną tezę o której już alarmowaliśmy – koniec na ten moment z obniżkami, które trwały od 25 marca. Teraz nadchodzi moment, w którym musimy przyzwyczaić się do cen, z którymi mamy obecnie do czynienia. Będą one balansowały w różne strony – raz mogą być nieco niższe, ale najczęściej wyższe.

Przy obecnej stawce benzyna kosztuje wraz z VAT 6,28 zł/l, a więc z marżą będzie to kwota około 6,50 zł/l. I to właśnie w tych okolicach przyjdzie nam płacić na stacji paliw za 95-tkę. Nie ma zatem mowy, aby na dzień dzisiejszy kwota za to paliwo spadła poniżej 6 złotych. Dalsze ceny będzie dyktowała ropa oraz złotówka.

diesla diesel benzyna
fot. freepik.pl

Będzie kryzys na rynku paliw?

Coraz głośniej mówi się o embargu na rosyjską ropę, a co za tym idzie rynek reaguje w taki, a nie inny sposób. Warto również mieć na uwadze, że pomimo tego, że stopy procentowe rosną, aby wzmocnić złotówkę, ta traci na wartości. Oznacza to, że ropa będzie kupowana w droższej cenie, bowiem kupowana jest w dolarach.

Po chwilowym lepszym okresie znów nastał niepokój związany z tym, po ile może być benzyna i diesel. Kierowcy przez najbliższe dni mogą spać spokojnie, ale nie wiadomo co będzie pod koniec kwietnia czy początku maja. Najbliższe dni, tygodnie i decyzje na najwyższych szczeblach pokażą, jaki zostanie obrany kierunek.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News