PILNE: Benzyna tanieje z ogromnym bólem. Ile kierowcy zapłacą w najbliższych dniach za paliwo

PILNE: Benzyna tanieje z ogromnym bólem. Ile kierowcy zapłacą w najbliższych dniach za paliwo

benzyna stacja paliw

Podaj dalej

W niezwykle wolnym tempie nieustannie tanieje benzyna. Ale co najważniejsze, jej cena cały czas jest coraz niższa. Tyle tylko, że wygląda to tak jak kapanie kropelek wody z niedokręconego kranu. Obniżki choć są nieustanne to jednak najczęściej to groszowe sprawy. Nic więc dziwnego, że kierowcom ciężko zauważyć różnice na stacjach paliw, tankując 95-tkę.

Benzyna coraz tańsza. Jest tylko jedno ”ale”

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Od 26 marca do teraz benzyna potaniała 36 groszy w cenie hurtowej. Statystycznie na jeden obniżka wyniosła trzy grosze. Ciężko zatem popadać w optymizm i liczyć na to, że cena tego paliwa szybko wróci do normalności. Oczywiście lepiej, że cena jest coraz niższa o trzy grosze, niż coraz wyższa. Ale nie przekłada się to na większe zmiany na stacjach.

Z tego powodu stacje paliw też mają ciężko regulować ceny w dół, nawet o tyle o ile potaniała już benzyna. To z racji tego, że tempo kupowania paliwa nie nakłada się na tyle, aby znacząco zejść z ceny. Mówimy tutaj o niecałych dwóch tygodniach, na których benzyna ciężko miała potanieć nawet o 20 groszy.

Tym samym trudno się dziwić, że benzynie wciąż bliżej do kwoty 7 złotych, niż obniżki poniżej 6 złotych. Wciąż jednak różnica jest znacząco względem diesla, bowiem cena potrafi różnić się o ponad złotówkę. Dlatego mimo wszystko ciężko znaleźć powody do większego narzekania. Po prostu czas będzie tutaj odgrywał kluczową rolę, względem obniżek.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Tutaj obniżki też się skończą

Wiele wskazuje na to, że benzyna będzie miała podobny los jak diesel. Już w środę, a najpóźniej w czwartek skończy się seria obniżek i nadejdzie pierwsza podwyżka. Ropa zbliża się już do poziomu 110 dolarów za baryłkę, a więc nie scenariusz jest tylko jeden. Pytanie tylko jak szybko 36 groszy zdrożeje, bo na pewno może to być dużo szybciej, niż taniało.

Jedno w tym wszystkim jest pewne – ceny rosną, maleją, ale mimo wszystko wciąż utrzymują się cały czas na takim samym poziomie. Oznacza to, że wciąż musimy być przyzwyczajeni do cen, które widzimy. A czy benzyna kosztuje 20 groszy mniej czy więcej, to w dłuższej perspektywie żadna różnica.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News