PILNE: Benzyna osiągnęła rekordowy poziom w rafineriach. Nadchodzi wyższa cena na stacjach paliw

PILNE: Benzyna osiągnęła rekordowy poziom w rafineriach. Nadchodzi wyższa cena na stacjach paliw

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Bardzo zła informacja dla tych osób, u których benzyna napędza ich samochód. Cena za to paliwo w hurcie poszła znacząco w górę, a to zwiastuje tylko jedno – podwyżki. Do tego wszystkie coraz głośnie słychać głosy, że nie tylko rafinerie będą korygować ceny, ale również stacje paliw. W tym drugim przypadku już całkowicie nie brzmi to dobrze.

Benzyna znacząco podrożeje

Z reguły benzyna ma to do siebie, że jest droższa od oleju napędowego. Obecnie jednak proporcje się zachwiały i to diesel kosztuje więcej na stacjach paliw. Wszystko jednak może powrócić do ”normalności”, bowiem teraz to właśnie 95-tka zaczyna się rozpędzać. W skali tygodnia paliwo to zdrożało o 0,71 proc., a więc jest drożej o około 35 zł na 1000 litrów niż wcześniej.

Kierowców na pewno nie ucieszy informacja, że benzyna w hurcie jest najdroższa w historii cenników rafinerii od początku monitorowania ich przez e-petrol.pl. Obecnie trzeba zapłacić za nią 4882,80 zł za tysiąc litrów. Taka sytuacja sprawia, że ceny detaliczne znajdują się obecnie na rekordowym poziomie.

Zaczynają się dwa problemy z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Raz, że drożejące paliwo, a dwa, iż nadal paliwo znajduje się na bardzo niskim poziomie marż. Połowa listopada będzie zatem okresem, w którym tankowanie po raz kolejny stanie się mało przyjemną rzeczą. Choć otwarcie trzeba przyznać, że taką jest już od dłuższego czasu.

Ceny powyżej 6 złotych

W ostatnich tygodniach ceny paliw nieco wyhamowały, ale wszystko wskazuje na to, że nadchodzi moment podwyżek. O ile możemy płacić więcej? Na koniec miesiąca może to być nawet o 10 groszy więcej, niż obecnie płacimy. Utrzyma się zatem średnia, która doskwiera kierowcom już od dłuższego czasu. Kwota powyżej 10 groszy za miesiąc na litrze stała się już standardem na stacjach paliw.

A niestety ropa dalej idzie w górę, jeżeli chodzi o światowe giełdy. Do tego zbliża się okres zimowy, który ma znacząco wpływać na wzrost cen. Jeżeli nie unormuje się do tego sytuacja z gazem, a ropa będzie napędzała ”energię”, wówczas sytuacja stanie się jeszcze bardziej dramatyczna. Analitycy przewidują, że styczeń i luty może być miesiącami znacznych podwyżek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News