PILNE: Benzyna niepokojąco zdrożała. To już naprawdę wysoka podwyżka, jak na tak krótki okres czasu. Co dalej?

PILNE: Benzyna niepokojąco zdrożała. To już naprawdę wysoka podwyżka, jak na tak krótki okres czasu. Co dalej?

tankowanie paliwa stacja paliw

Podaj dalej

Z dużym niepokojem można patrzeć, jak w ostatnich dniach drożeje benzyna. Śmiało można stwierdzić, że goni ona olej napędowy, bowiem ten nie ma aż takiego tema wzrostu. Kierowcy lada moment obudzą się z ceną przekraczającą kwotę 7 złotych za litr. A naprawdę nie brakuje już do tego wiele, jeżeli spojrzy się na wartość tego paliwa w cenie hurtowej.

Benzyna niepokojąco drożeje

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – atlascompany

W zaledwie dwa tygodnie cena za benzynę podskoczyła aż o 40 groszy. Doliczając do tego kwoty należy podatek jest to już praktycznie 50 groszy więcej na litrze. Biorąc pod uwagę ogólnopolską średnią cenę hurtową tego paliwa, łącznie za benzynę nie powinniśmy płacić mniej niż 6,73 zł/l. Doliczając należną marżę, kwota 7 złotych jest już na wyciągnięcie ręki.

Stacje paliw starają się robić co mogą, aby jak najdłużej utrzymać korzystne ceny. Przy jednak tak dużym wzroście, ciężko oferować konkurencyjne ceny. Jedna z sieci paliw stara się wyraźnie maskować wzrosty kosztem LPG, które w kilka dni podrożało o 40 groszy! Ewidentnie widać tutaj zabieg, który ma pozwolić pozostawić wciąż tańszy diesel i benzynę (bez marży), kosztem i tak taniego autogazu.

Na dłuższą metę jednak taki zabieg się nie sprawdzi. Kierowcy widzą, że inne pobliskie stacje oferują LPG w dużo niższej cenie i tym samym pojadą tam. A tańsza benzyna i diesel nawet sprzedawana, nie będzie aż tyle zarabiała na siebie co powinna. Efekt końcowy będzie taki, że trzeba będzie zrównać ceny do rynkowych, aby zachować ciągłość finansowania.

paliwo benzyna diesel ceny paliw vat akcyza 1 stycznia
fot. freepik.com – jurasovasimona0

Olej napędowy na razie czeka w bloku startowym

Tak naprawdę to olej napędowy miał wyraźnie drożeć, tak jak robi to benzyna. Diesel jednak zachowuje pewną stabilność, ale na przestrzeni tego samego okresu jego cena i tak wzrosła o 20 groszy w hurcie. Wygląda to tak jakby na razie to benzyna miała podgonić z ceną olej napędowy, a ten gdy nadejdzie moment znów mocno odjedzie.

Przyczyni się na pewno do tego embargo, które wejdzie w życie 5 lutego. Kraje Unii Europejskiej będą miały zakaz sprowadzania surowca z Rosji, a to mocno odbije się na światowych rynkach. Najgorzej, gdy do tego wszystkiego nadejdzie mroźna i dłuższa zima, która dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie, co wymusi wzrost cen. Jak na razie dalsze podwyżki wydają się być nieuniknione.

koronawirus covid lockdown paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News