PILNE: Benzyna kosztuje już ponad 6 złotych, a diesel zbliża się do 7 złotych. Ogromne podwyżki i różnice w cenach na polskich stacjach

PILNE: Benzyna kosztuje już ponad 6 złotych, a diesel zbliża się do 7 złotych. Ogromne podwyżki i różnice w cenach na polskich stacjach

kradzież paliwa paliwo

Podaj dalej

Trudno zrozumieć to, jak diesel w ostatnich dniach zmienia na niekorzyść swoją cenę. Od kilku dni notowane są cały czas wzrosty kosztów tankowania i doszły one już do poziomu praktycznie takiego, jak zaczynały się obniżki na początku sierpnia. W efekcie zaczynamy wychodzić pomału na zero. Trudno zrozumieć, jak olej napędowy jest niestabilny na rynku.

Zachwiana cena za diesel

paliwo paliwa benzyna diesel brak
fot. freepik.com – Natalya Temnaya

1 sierpnia diesel kosztował 6,89 zł/l, po czym z czasem spadł na 6,44 zł/l, a dziś jest to już 6,81 zł/l. Wracamy zatem do wyraźnych cen powyżej 7 złotych za litr, a w zasadzie zbliżających się do 7,50 zł/l. To ogromny przeskok biorąc pod uwagę, że dopiero co cieszyliśmy się z tego, że diesel zszedł w końcu poniżej 7 złotych w detalu i 6,50 zł/l w hurcie.

A to, że diesel tak drożeje też ciężko zrozumieć kierowcom, biorąc pod uwagę, że cena za ropę w ogóle się nie zmienia. Choć wyjaśnieniem może być na pewno to, że dolar bardzo gwałtownie podrożał i dziś wyceniany jest na 4,73 zł/l, a więc najwięcej od wielu tygodni. Paliwo kupowane jest właśnie w tej walucie i niestety przekłada się to na wzrost ceny.

Zmian jeszcze nie odczuła tak benzyna, która ustabilizowała się od dawna na kwocie około 6 złotych. Fakt, że teraz przekroczyła tę wartość na pewno nie jest niczym dobrym, ale mimo wszystko tutaj żadnych podwyżek się nie przewiduje większych – przynajmniej na razie. Różnica w cenie między paliwami robi się jednak już bardzo znacząca – ponad 80 groszy. A przecież nie tak dawno cieszyliśmy się z tego, że diesel i benzyna zrównały się ceny.

benzyna diesel ceny paliw paliwo obniżka podwyżka
fot. freepik.com – MrDm

Kiedy znów obniżki?

Na razie na horyzoncie nie niestety nie widać korzystniejszych zmian w kontekście obniżek cen. Słaba złotówka dobija pod tym względem ceny paliw i choć ropa jest tania, to niestety same paliwa drożeją. Może zatem dojść do sytuacji, że stopy procentowe znów zostaną podniesione, choć jak widać, niewiele to daje w dłuższej perspektywie.

Uderza to tylko i wyłącznie w obywateli i ich domowe budżety, a większych zmian w poprawie życia nie widać. Najlepiej to widać chociażby po paliwach i zmianach w cenach. Niestety, ale niebawem zmiany mogą sięgnąć jeszcze dalej, co pogłębi kryzys. A wszystko przez braki, które zapowiadane są na koniec roku. Mowa o energii i surowcach, które przełożą się na to, że nie będzie czym ogrzewać domów. A to zawsze trafia rykoszetem a paliwa.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News