PILNE: Benzyna już nie ucieknie od tej ceny. Tankujący muszą być na to przygotowani

PILNE: Benzyna już nie ucieknie od tej ceny. Tankujący muszą być na to przygotowani

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Benzyna bardzo długo i bardzo dzielnie broniła się przed wysoką cenę. Zawsze żyła i w sumie dalej żyje nieco w cenie oleju napędowego. 95-tka jest takim podążającym cieniem za dieslem i czymś, co przypomina jaka była niedawno za niego cena. Co za tym idzie i to paliwo dosięga ręka drożyny i faktu, że trzeba będzie płacić więcej.

W takiej cenie będzie benzyna

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

We wtorek średnia cena hurtowa w Polsce za benzynę jest wyższa już o nieco ponad 500 złotych. Obecnie wynosi ona 6,534,4 złote, a więc w uproszczeniu 6,53 złote za litr. Oznacza to, że bez marży benzyna już przekracza 7 złotych za litr, a więc taka cena niebawem pojawi się na stacjach paliw. Średnio zatem będzie drożej o 50 groszy na litrze, w tak krótkim czasie.

Kierowcy z silnikiem benzynowym muszą zatem przygotować się na to, że za parę dni będą płacili ponad 7 złotych za litr. Tak jak dziś płacą tyle już kierowcy posiadający silnik wysokoprężny. Dla wielu osób przekroczenie tego progu będzie oznaczało, że nadchodzi moment zmiany trybu życia. Cena za pełny bak jest już bliska tego, aby kosztował on 100 złotych więcej, niż jeszcze trzy tygodnie temu.

Dla wielu osób i rodzin będzie to duże obciążenie finansowe. Miesięcznie bowiem przy dwóch tankowaniach, wychodzi to już niemalże 200 złotych. Taką kwotę trzeba będzie wyjąć z budżetu, aby móc dalej komfortowo podróżować. A warto dodać, że przy obecnej inflacji Polak pracuje kilkadziesiąt godzin praktycznie za darmo, na jej pokrycie.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

Giełda czeka na kolejne sygnały

Od tego poniedziałku ropa utrzymuje się na średnim poziomie 125 dolarów za baryłkę. Miała już jednak momenty, że przekroczyła 130 dolarów. Prognozy wskazują, że w kolejnych dniach powinniśmy odnotowywać kolejne wzrosty. Tym samym trzeba spodziewać się, że benzyna podobnie jak diesel, dalej będzie drożał. I szybko się to nie zmieni.

Zwłaszcza jeżeli rozmowy będą wskazywały, że Ameryka i Unia Europejska faktycznie odetnie się od rosyjskiej ropy. A większość krajów zmierza właśnie do takiego rozwiązania, aby pozostać niezależna. Niestety konsekwencje tego już widzimy, a będą one niebawem jeszcze bardziej widoczne. Zwłaszcza w dalszej perspektywie.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News