PILNE: Benzyna i diesel z bardzo dużymi podwyżkami! Oto rzeczywiste ceny paliw, jakie zaraz zobaczymy na stacjach

PILNE: Benzyna i diesel z bardzo dużymi podwyżkami! Oto rzeczywiste ceny paliw, jakie zaraz zobaczymy na stacjach

Podaj dalej

Z dużym, niepokojem można patrzeć, jak benzyna i diesel szybko drożeją. Jak na razie najbardziej widać to po cenach w hurcie, ale lada moment zauważymy to na stacjach paliw. I to nie kwestia nawet dni, a bardziej godzin. We wtorek po raz kolejny zanotowano duży skok średniej ceny hurtowej w Polsce, a to dopiero początek drożyny jaka nas czeka.

Benzyna i diesel szybko drożeją w hurcie

diesel benzyna tankowanie
fot. freepik.pl

Benzyna przez ostatnie cztery dni zdrożała w cenie hurtowej o 30 groszy, a więc o tyle samo lada dzień będzie drożej przy dystrybutorach. Jej obecna cena za litr wynosi 5,94 złotych, bez doliczenia VAT i marży. Gdy już się doliczy podatek i to co ma zarobić stacja paliw, cena nie powinna być niższa niż 6,50 zł/l.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o diesel. Tutaj kierowcy już wiedza, że przyjdzie im więcej płacić o 60 groszy, a więc mowa o wydatku rzędu 7,50 zł/l. Oczywiście już po doliczeniu podatku oraz marży. Po raz kolejny będzie zatem sytuacja na rynku taka, że różnica między tymi dwoma paliwami wynosi około złotówki. Wynika to z tego, że olej napędowy po raz kolejny drożeje dwukrotnie szybciej niż benzyna. W samym hurcie cena jest większa już o ponad 80 groszy na litrze.

Zapewne jeszcze we wtorek pierwsze stacje paliw zaczną podnosić ceny za oba paliwa. Tak przynajmniej było na początku marca, kiedy mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Przewiduje się, że do piątku ceny zrównają się już tymi, jakie obowiązują na rynku hurtowym. Zwłaszcza, że w perspektywie są kolejne podwyżki ceny paliw.

diesla diesel benzyna
fot. freepik.pl

Czwartek kluczowym dniem

W czwartek, a może nawet i wcześniej, może dojść do mocnego przełamania ceny ropy na giełdzie. To ze względu na chęć odcięcia się od rosyjskiej ropy przez Europę. W tej sprawie na Starym Kontynencie pojawi się prezydent Stanów Zjednoczonych, który będzie namawiał do tego, aby podjąć taką decyzję. Dla wielu ona nie jest jednak łatwa.

Jeżeli Europa zdecyduje się na taki krok, już wiadomo, że na świecie powstaną duże braku ropy. To wywoła z kolei mniejszą podaż, a popyt cały czas nie maleje. Efekt tego będzie taki, że baryłka ropy może okazać się rekordowo droga, a pociągnie to za sobą ceny paliw. Benzyna i diesel mogą osiągnąć taką cenę, o której ciężko nam dziś nawet pomyśleć.

diesel benzyna stacja
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News