PILNE: Benzyna i diesel nie będzie tak tania jak obiecał premier. Obliczono ile naprawdę zapłacimy mniej na stacjach

PILNE: Benzyna i diesel nie będzie tak tania jak obiecał premier. Obliczono ile naprawdę zapłacimy mniej na stacjach

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Wedle premiera benzyna i diesel powinny niebawem być tańsze nawet o 30 groszy. Okazuje się jednak, że taka kwota może być pięknym i bardzo odległym snem. W zasadzie nawet nierealnym do spełnienia. Z wyliczeń ekspertów wynika, że ceny paliw faktycznie będą niższse. Można będzie je jednak nazwać symbolicznymi, a nawet bardzo symbolicznymi.

Benzyna i diesel potanieje grosze

paliwa diesel benzyna

W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki mówił o obniżkach, dzięki którym benzyna i diesel będą tańsze o 20-30 groszy. Z wyliczeń niezawodnego BM Reflex wynika jednak, że kwoty te zostały nieco zawyżone. Warto tutaj zwrócić uwagę na chociażby jeden fakt, że Nie wszystkie stacje płacą podatek od sprzedaży detalicznej. Nie będzie to zatem miało dla nich podstaw do obniżenia ceny paliw. – Można jednak przyjąć, że na stacjach, które go płacą, zwolnienie z podatku pozwoli na obniżenie cen benzyny od 3 do 5 gr na litrze – powiedziała w rozmowie z Business Insider Polska Urszula Cieślak z firmy BM Reflex.

Z kolei jeżeli chodzi o akcyze na diesel, tutaj mamy do czynienia już z sytuacją w której znajduje się ona już na poziomie minimalnym. Z kolei cenę benzyny można jeszcze obniżyć o 6 lub nawet 5 gr na litrze – i to tylko w tym roku. Jeżeli chodzi o przyszły rok, ma ona wzrosnąć! ’’Do przeliczania unijnych stawek minimalnych na krajowe waluty bierze się pod uwagę kurs euro z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego. W 2020 r. wynosił 4,4935. W październiku 2021 r. było to już 4,5826. Oznacza to, że akcyza na olej napędowy nie tylko nie spadnie, ale powinna wzrosnąć, a w przypadku benzyny akcyza na nią może być niższa o 3,33 zł netto.” – czytamy na Business Insider Polska.

Efekt tego jest taki, że benzyna realnie i maksymalnie może stanieć 18-19 groszy, a diesel… 12 groszy. Do kwot o jakich mówił premier zatem nieco dalej. A warto podkreślić, że duża rolę odegrają tutaj takie czynniki jak wartość ropy na giełdzie, a także kursy walut. Korekta może być zatem w jedną stronę, jak w drugą. Realnie jednak sytuacja wygląda właśnie tak.

ropa ceny paliw opec obniżka

Kierowcy nie zauważą zmian

Trudno nie zgodzić się ze zdaniem niektórych osób, że obniżki będą praktycznie niewidoczne. Bo właśnie wiele wskazuje na to, że właśnie tak się stanie. O ile początkowo benzyna i diesel może wydawać się tańsza, to jednak po kilku tygodnia od wprowadzenia tarczy już tak nie będzie. My zapomnimy o obniżkach, a ceny się ”uregulują”.

Szok i zaskoczenie przeżyjemy dopiero 1 czerwca, kiedy skończy się tarcza, i przyjdzie nam płacić więcej za paliwo. I zapewne będzie to więcej niż zostanie obniżone 20 grudnia. Warto dokładnie analizować ceny na stacjach, a jak naprawdę będzie z obniżkami przekonamy sie po ich zakończeniu.

Diesel, benzyna i LPG dopiero będą drogie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News