PILNE: Benzyna i diesel na drodze renesansu. Iran lada moment może uratować miliony kierowców

PILNE: Benzyna i diesel na drodze renesansu. Iran lada moment może uratować miliony kierowców

ropa diesel benzyna iran

Podaj dalej

Nowy, a zarazem stary gracz na rynku, może sprawić, że benzyna i diesel będą stosunkowo tańsze niż przez ostatnie miesiące. Iran walczy o to, aby m.in. móc oferować swoją ropę innym krajom na różnych kontynentach. To doprowadziłoby do sytuacji, że jej ogromna ilość na rynku przyczyniłaby się do obniżek ceny paliw na stacjach.

Benzyna i diesel z pomocą Iranu

Już od dłuższego czasu trwają negocjacje Iranu ze Stanami Zjednoczonymi związane ze zniesieniem sankcji. Wciąż wszyscy czekają na jakieś konkretne informacje związane z tymi rozmowami. Wiadomo na ten moment, że Iran chce gwarancji swobodnej sprzedaży i eksportu ropy naftowej. Między innymi ze strony paktu państw, które obecnie rozdają karty.

– Najważniejszą kwestią jest dotarcie do punktu, w którym przede wszystkim ropa irańska jest sprzedawana łatwo i bez ograniczeń, a wpływy można przekazywać w obcej walucie na konta bankowe Iranu – powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian.

Niebawem Stany Zjednoczone i Iran rozpoczną ósmą rundę negocjacji, która odbędzie się w Wiedniu. Jak na razie Amerykanie są zdania, że Iran ma nierealne i przerośnięte oczekiwania. Z kolei Iran uważa, że chce zapewnień o stałości porozumienia. Przypomnijmy, że wcześniejsze porozumienie z 2015 roku zostało zerwane przez Donalda Trumpa, który wycofał się z niego i nałożył sankcje na Iran.

OPEC+ i Rosja w tarapatach?

Wejście na rynek Iranu sprawiłoby, że Rosja czy kraje OPEC+ nie miałyby już aż tak dużego zysku jaki mają obecnie. Na pewno nie jest to dla nich powód do zadowolenia. Dla odbiorców końcowych, czyli nas, to jednak na pewno dobra wiadomość. Konkurencyjność to coś, co zawsze wpływa korzystnie na klienta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News