PILNE: Benzyna drożeje szybciej niż diesel! Zaraz będzie kosztowała ponad 7 złotych za litr

PILNE: Benzyna drożeje szybciej niż diesel! Zaraz będzie kosztowała ponad 7 złotych za litr

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Takiego zjawiska nie zaobserwowano już od bardzo dawna. Benzyna zaczyna drożeć w znacznie szybszym tempie, niż diesel! To niestety może budzić niepokój, bowiem mowa tutaj o cenach już na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Swego czasu to właśnie 95-tka była droższa od oleju napędowego, lecz później sytuacja zaczęła się odwracać. Czy to zatem początek kolejnej rewolucji?

Benzyna goni w cenie diesel

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – demanna

Od początku maja diesel staniał w średniej cenie hurtowej o dwa grosze. Benzyna natomiast zdążyła w tym czasie podrożeć o 10 groszy. Obecnie uśredniona cena za nią to 6,34 zł/l, a więc wraz z VAT to już 6,85 zł/l. Gdy doliczy się do tego marże niektóre stacje paliw będą musiały już wyświetlać 6,99 zł/l, żeby uchronić się przed siódemką z przodu.

Istotna jest również inna rzecz. Różnica między benzyną a dieslem wynosi już 54 groszy, a jeszcze nie tak dawno było to ponad złotówkę. Nie ma się jednak z czego cieszyć, bowiem mówimy o cenach na wysokim poziomie. W dodatku to nie diesel tanieje, a benzyna go goni, przez co lada moment za oba paliwa przyjdzie płacić ponad 7 złotych.

A podwyżki cen wydają się być nieuniknione. Ropa w ostatnich godzinach poszybowała w górę i przekracza już ponad 110 dolarów za baryłkę. Ostatni raz tak droga była około trzy tygodnie temu, tyle tylko, że chwilowo. Teraz spodziewana jest tendencja, która sprawi, że taka wartość na zagości na dłużej. Przy wysokiej cenie dolara nie zwiastuje to niczego dobrego.

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

Szczyt wysokich cen przed nami

To, co widzimy obecnie na stacjach paliw, to nie sufit tego co nas czeka. To także nie jest coś, co jest pewną granicą, którą będzie się już przekraczać coraz ciężej. Według analiz to, co najgorsze dopiero przed nami. A będzie to wynikiem niczego innego, jak inflacji, która wciąż szybuje w górę. Lada moment znów NBP będzie starało się ratować sytuację podniesieniem stóp procentowych. Zabieg ten jak na razie niewiele daje, oprócz kryzysu związanego z płaceniem kredytów.

Tym samym można spodziewać się tego, że ceny paliw pójdą jeszcze w górę o kilkadziesiąt groszy w dalszej perspektywie czasu. Nikogo nie powinno dziwić, jeżeli np. diesel będzie kosztował ponad 8 złotych, a benzyna będzie się zbliżała to takiej wartości. Zwłaszcza, że czynników, które mogą to sprawić jest naprawdę bardzo wiele. W dodatku może to być krótsza perspektywa czasu, niż wielu osobom się wydaje.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News