PILNE: Będziesz kupował samochód używany? Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca

PILNE: Będziesz kupował samochód używany? Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca

Podaj dalej

Osoby, które przymierzają się do tego, aby kupić samochód używany, muszą mieć się na baczności. Rynek wtórny bardzo szybko się zmienia i jak nie trudno się domyśleć na niekorzyść. Jak się okazuje coraz trudnej o to, aby znaleźć pojazd odpowiadający naszym oczekiwaniom. To też bardzo często jest powodem tego, że plany trzeba bardzo szybko zmienić.

Coraz trudniej kupić samochód używany

Już od pewnego czasu sytuacja na rynku wtórnym nie jest łatwa. Tyle tylko, że z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej trudna dla chcących zmienić auto. Dziś porównując ją do tego, co było jeszcze kilka miesięcy temu mówimy o zupełnie innym obrazie. Liczba aut jest dużo mniejsza niż wtedy – choć wtedy wydawała się mała, patrząc na dane rok do roku.

Wszystko spowodowane jest coraz większym kryzysem związanym z dostępnością nowych samochodów. To sprawia, że liczna grupa musi pozostać przy swoich pojazdach. I choć popyt znacząco wzrósł, to jednak podaż kompletnie za tym nie nadąża. To też sprawia, że mierzymy się z zupełnie innymi cenami aut. Dużo większymi niż mamy w wyobraźni chociażby sprzed roku.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), we wrześniu liczba rejestracji samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy zmalała. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 7,6 procent. Mowa tutaj o nieco ponad 75,1 tys. sztuk. Nic więc dziwnego, że samochód używany to temat coraz cięższy dla potencjalnego kupca.

Dynamiczny wzrost cen

W ostatnim czasie można zauważyć kolejny duży wzrost cen za samochód używany. Jak informują eksperci cena wzrosła blisko o jedną dziesiątą! Auto warte 10 tysięcy złotych, warte jest obecnie 11 tysięcy złotych. Z kolei te, za które trzeba było zapłacić jeszcze w wakacje 20 tysięcy złotych, dziś do nabycia jest za blisko 22 tysiące złotych.

Ostatnio podobne podwyżki miały miejsce na przełomie roku, gdzie także wzrosła dość wyraźnie wartość aut na rynku wtórnym. To pokazuje, że aby dziś kupić używany samochód, trzeba mieć znacznie więcej przygotowanych pieniędzy, niż jeszcze dwa lata temu. Sytuacja na rynku bardzo mocno się zmieniła i ktoś kto był w tym okresie bierny z zainteresowaniem, może się mocno zdziwić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News