PILNE: Będziemy tankować diesel, benzynę i LPG jeszcze taniej niż zapowiadano. Cena za paliwo dobije do dawnych wartości

PILNE: Będziemy tankować diesel, benzynę i LPG jeszcze taniej niż zapowiadano. Cena za paliwo dobije do dawnych wartości

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Lipiec od zawsze uznawany był za jeden z ostatnich miesięcy, kiedy diesel, benzyna czy LPG miały wyższą cenę. Od sierpnia paliwa statystycznie taniały i podobnie będzie wyglądało to także teraz. Zresztą już pierwszy miesiąc wakacji nie był tak zły jak zapowiadano. Ba! Swego czasu mówiono, że będzie to miesiąc, w którym za litr paliwa będziemy na pewno płacili powyżej 8 złotych.

Diesel, benzyna i LPG w sierpniu tańsze

diesel benzyna ceny
fot. freepik

Już od dłuższego czasu wiadomo, że długoterminowe prognozy ceny paliw kompletnie się nie sprawdzają. W zasadzie to najczęściej jest zupełnie odwrotnie niż zapowiadano. Wszyscy zapewne pamiętają prognozy, że LPG ma kosztować powyżej 4 złote, a właśnie umacnia się poniżej kwoty 3 złote. Diesel i benzyna miały kosztować ponad 8 złotych – a nawet 9 i 10 złotych – a hurcie są już poniżej kwoty 7 złotych.

Z paliwami nie ma co zbyt daleko wybiegać w przyszłość, bowiem od trzech lat żyjemy w czasach zupełnie innych niż kiedyś. Najpierw sporo zaczęła mieszać na świecie z nimi pandemia, a później wojna w Ukrainie. I tak naprawdę żyjemy w ciągu, który nieprzerwanie utrudnia harmonię związaną ze spokojem cenowym.

Ciągłe zawirowania nie dają nic dobrego i mocno wpływają na stan krajowych gospodarek. Teraz jednak sytuacja powinna zacząć się poprawiać, a to za sprawą niższych cen za diesel, benzynę i LPG. Już od tego tygodnia benzynę można tankować na wielu stacjach za 6,99 zł/l i mniej. Niewątpliwie lepiej jednak dla wszystkich, aby to diesel szybko taniał. To na tym paliwie odbywa się transport.

paliwa paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

W jakiej cenie paliwo?

Polscy kierowcy lada moment będą tankować w takich cenach, w jakich tankowali około połowy maja. W sierpniu szacuje się, że popyt zmaleje na paliwa, wzmocni się recesja na świecie, a więc diesel oraz benzyna i LPG będą jeszcze tańsze. Ceny wówczas powinny być o około 30-40 groszy niższe niż obecnie. A przynajmniej w pierwszej ”fali większych zmian”.

Kończą się też wakacje, co na pewno jest ważnym sygnałem, bowiem ludzie będą mniej tankować i zaczynać oszczędzać. Jeszcze w poniedziałek ropa kosztowała poniżej 100 dolarów za baryłkę, ale we wtorek już przekroczyła tę wartość. Istotne będzie teraz to, czy dalej będzie rosnąć wartość, czy nie. W tatmym tygodniu baryłka kosztowała średnio około 105-106 dolarów. Z tego tygodnia średnia na razie jest na poziomie poniżej 100 dolarów.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News