PILNE: Będzie zakaz używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych!

PILNE: Będzie zakaz używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych!

przejscie dla pieszych

Podaj dalej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo przechodząc przez przejście dla pieszych. W dodatku będzie całkowity zakaz korzystania w tym czasie z telefonów komórkowych! W przypadku niedostosowania się do przepisu piesi będą karani mandatem.

Przejście dla pieszych z pierwszeństwem i bez telefonu

pasy drogowe

O tej zmianie mówiło się już od dłuższego czasu, lecz budziła ona bardzo wiele kontrowersji. Ostatecznie zdecydowano się na jej wprowadzenie, lecz z jednym wyjątkiem – nie będzie ono dotyczyło tramwajów. Wynika to z długiej drogi hamowania tego pojazdu, a także specyfiki prowadzenia.

Po wprowadzeniu zmian kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał nie tylko zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Teraz dodatkowo będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście.

W kwestii korzystania z telefonów komórkowych chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Już niejednokrotnie dochodziło do potrąceń na pasach z racji tego, że dana osoba była wpatrzona w ekran swojego smartfona, a nie patrzyła na drogę.

taxi przejście dziecko

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News