PILNE: Będzie waloryzacja 500+!? Program już niebawem zamieni się w 600+ dla wszystkich rodzin

PILNE: Będzie waloryzacja 500+!? Program już niebawem zamieni się w 600+ dla wszystkich rodzin

program 500+

Podaj dalej

Program 500+ już od jakiegoś czasu przestał spełniać swoją podstawową funkcję. Rodziny które korzystają z tego rządowego wsparcia finansowego doskonale wiedzą i czują w portfelach, że ta suma nie jest już tą, która była na starcie. Od 2016 roku dofinansowanie dla rodzin z roku na rok traci na wartości. Niebawem jednak może się to zmienić.

Zmiany w programie 500+

diesel 500+

O tym, że program 500+ musi przejść modyfikację mówi się już od dłuższego czasu. Obecnie 500 złotych jest warte blisko 400 złotych w porównaniu z 2016 rokiem, a wszystko przez inflację. Każda rodzina zatem dziś tak naprawdę realnie 400 złotych, a więc o 100 złotych mniej. 20 procent po prostu wyparowało w tym, że trzeba więcej płacić za te same rzeczy.

Do sprawy waloryzacji 500+ odniosła się Minister Rodziny i Polityki Społecznej. – W tym roku na pewno nie planujemy waloryzacji świadczeń „Rodzina 500 Plus”, przede wszystkim planujemy rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno to bezpośrednie finansowe, ale też na poziomie zmian w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym – powiedziała Marlena Maląg w programie Money.

To, że ten w tym roku nie dojdzie do zmian, nie oznacza, że w kolejnym tak się nie stanie. Zdaniem wielu osób związanych z politykom, a także ekspertów, nastąpi to przed wyborami. Te odbędą się w drugiej połowie przyszłego roku. Pytanie tylko czy będzie to obietnica wyborcza, że wzrośnie świadczenie na 600+ czy nawet 700+ jak twierdza niektórzy, czy przepisy wejdą wcześniej. Warto dodać, że w dużej mierze to właśnie dzięki temu programowi dziś przy władzy jest obecna władza. A więc i ona sama doskonale wie, jaką moc społeczna daje 500+.

kaczynski morawiecki nowy podatek

500 złotych zbawienne dla wielu rodzin

Nie ma co ukrywać, że program 500+ mimo wszystko do dziś jest ogromnym wsparciem dla rodzin. Choć jego wartość spadła to mimo wszystko jest to dodatkowy zastrzyk gotówki. A w dzisiejszych czasach, przy tak dużej inflacji wiele rodzin w Polsce musi każdą złotówkę oglądać już nie dwa razy, a trzy.

Gdyby waloryzacja zależała od inflacji, już dziś każda rodzina otrzymywałaby 600 złotych. Prognozy jednak wskazywały, że inflacja będzie rosła i w zasadzie była to naturalna kolei rzeczy. Dlatego też tworząc program powstał stały budżet, aby wiedzieć dokładnie, ile wynosić będą straty z tego tytułu w budżecie państwa.

morawiecki podatki

Program ten początkowo pozwalał wielu rodzinom na zainwestowanie pieniędzy w… samochód. Wiele osób do dziś pamięta wyśmiwcze nalepki ”Sfinansowano z 500+”. Ale też dzięki programowi dużo osób udało się na wyczekiwane wakacje, zrobiło remonty, czy zainwesrowało pieniędzy w dodatkową edukację.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News