PILNE: Będzie podatek za prawo jazdy! Kierowcy zapłacą nawet kilkaset złotych więcej po decyzji Krajowej Administracji Skarbowej

PILNE: Będzie podatek za prawo jazdy! Kierowcy zapłacą nawet kilkaset złotych więcej po decyzji Krajowej Administracji Skarbowej

kierowca samochod podatek

Podaj dalej

Taki podatek to największe przekleństwo jakie może spotkać kierowców. Ma dojść do bardzo ważnej zmiany w czerwcowej interpretacji, która sprawi, że prawo jazdy będzie dodatkowym obciążeniem finansowym. Szef Krajowej Administracji Skarbowej nie wyklucza zmiany, która może znacząco wpłynąć na uprawnienia do kierowania w Polsce.

Podatek uderzy w prawo jazdy

wszystkie paliwa będą droższe
fot. freepik

O co dokładnie chodzi? Analizowane jest to, m.in. przez Ministerstwo Finansów, czy korzystna dla podatników wykładnia jest zgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mianowicie kursy na prawo jazdy nie są zwolnione z VAT, bo wedle opinii nie jest to ani to forma kształcenia, ani też przekwalifikowania zawodowego.

W Polsce jednak są i ma to być zmienione. Oznacza to, że cena kursu która i tak jest dość wysoka, będzie o kilkaset złotych wyższa. Tym samym osoba która będzie chciała przygotować się i podejść do egzaminu, wcześniej będzie musiała przygotować naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. A jak wiadomo, już teraz jest to mocno obciążający budżet wydatek.

A na horyzoncie widać również podwyżki w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, jeżeli chodzi o egzamin teoretyczny i praktyczny. Oznacza to, że już niebawem trzeba będzie mieć naprawde worek pieniędzy, aby zdobyć prawo jazdy. Nowy podatek i wzrosty cen sprawią, że liczba osób zainteresowanych uprawnieniami, znacząco spadnie.

Rząd przygotował nowy podatek dla kierowców
fot. freepik.com – roman-

Duży spadek chętnych na prawo jazdy

W dobie wysokich cen za samochód, za paliwo i za samo podejście do egzaminu, trudno sobie wyobrazić dużą liczbę chętnych. Tak naprawdę prawo jazdy będzie dla zamożnych albo dla tych co długo na nie odkładają. Ciężko będzie wysłać rodzicom dziecko na kurs, jeżeli sytuacja z inflacją, gospodarką i finansami, jest obecnie taka, a nie inna.

Nadchodzi zmiana, ale która będzie widoczna dopiero z czasem. Będzie po prostu mniej młodych osób, które decydują się na to, aby brnąć w tym kierunku. A przecież współczesne życie bez auta wydaje się niemożliwe. Niewątpliwie w bardzo złym kierunku to wszystko zmierza, ale jak doskonale wiemy, nie tylko to.

samochód leasing podatek
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News