PILNE: Będzie obowiązek dmuchania w alkomat! Rząd rozszerzy możliwość jego używania

PILNE: Będzie obowiązek dmuchania w alkomat! Rząd rozszerzy możliwość jego używania

policjant-bada-alkomatem-kierowce

Podaj dalej

Alkomat stanie się lada moment narzędziem za pomocą którego będzie można prowadzić szersze kontrole. Polski rząd chce zamierza zmienić prawo, aby można było kontrolować stan trzeźwości pracowników przez swoich pracodawców. Oznacza to, że każdy będzie musiał zgodzić się ”dmuchnąć”, jeżeli karze mu jego przełożony.

Będziemy częściej dmuchać w alkomat

Alkomaty policyjne pokazują błędne wyniki

Jeszcze w tym miesiącu rząd ma zając się przepisami umożliwiającymi pracodawcy badać alkomatem swoich pracowników. Obecnie pracownik musi wyrazić zgodę na to, aby mógł zostać zbadany jego stan trzeźwości. Po zmianach pracodawca będzie miał pełne prawo do tego, aby jego pracownik na jego prośbę dmuchnął w alkomat. Jeżeli się na to nie zgodzi będzie mógł z tego tytułu ponieść konsekwencje.

To ogromny plus dla wielu pracodawców, którego pracownicy wykonują m.in. zawód za kółkiem. Ale nie tyczy się to wyłącznie ich, bowiem każdego zawodu. Co ciekawe, także osób które pracują zdalnie. Tutaj także pracodawca będzie miał możliwość skontrolowania swojego pracownika, aby sprawdzić czy pracując w domu nie poje między czasie alkoholu.

Osoby, które będą mogły zostać poddane kontroli, to nie tylko te mające umowę o pracę. Przepisy będą dotyczyły także tych będących na samozatrudnieniu czy zleceniobiorców. Alkomat zatem pojawi się w wielu miejscach pracy i będzie mógł być używany, jako narzędzie do codziennej kontroli w wielu zakładach pracy.

badanie alkomatem

Urządzenie musi posiadać ważną kalibrację

Badania będzie można przeprowadzać tylko i wyłącznie alkomatem posiadającym ustnik bądź tzw. bezustnikowym. Urządzenia te będą musiały posiadać ważny dokument potwierdzający ich kalibrację lub wzorcowanie. Jeżeli będzie inaczej to np. w przypadku wyciągnięcia konsekwencji wobec pracownika, ten może podważyć badanie w sądzie.

Zmiana dla wielu miejsc pracy okaże się niezwykle korzystna. Obecne przepisy są w tej kwestii niestety dość luźne i jakby było mało pracownik może posądzić pracodawcę o zniesławienie. Bo i takie przypadki bywały, gdy zmęczenie pracownika potraktowano, jako stan po spożyciu. Pracownik w złości zakładał sprawę w sądzie i… wygrywał. Dlatego też rzadko sięga się obecnie po alkomat w pracy, ale niebawem to się zmieni. Oby tylko nie było to efektem konfliktów i sporów z pracodawcą.

Alco Blow

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News