PILNE: Będzie obniżka VAT na paliwo do 8 procent!? Diesel, benzyna i LPG w jeszcze niższych cenach

PILNE: Będzie obniżka VAT na paliwo do 8 procent!? Diesel, benzyna i LPG w jeszcze niższych cenach

morawiecki diesel paliwo

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że będziemy płacili jeszcze mniej za paliwo! Diesel, benzyna i LPG obecnie obłożona jest 23% VAT-em, ale ma on zostać zmniejszony do 8%. Starania w tej kwestii czyni Mateusz Morawiecki, który lobbuje mocno ten temat w Unii Europejskiej. Polska mimo swojej suwerenności jest zobligowana umowami, przez co sama nie podjąć takiego kroku bez zgody Komisji Europejskiej.

Diesel, benzyna i LPG będą miały 8% VAT

paliwo diesel benzyna

Premier przebywając w Brukseli nie tylko apelował o obniżkę VAT na forum, ale rozmawiał również z najwyżej postawionymi osobami w cztery oczy. – Podjąłem dodatkowe wysiłki, aby przekonać Komisję Europejską, że czas jest szczególny. Czas jest szczególny, ponieważ te manipulacje gazowe, ponieważ bardzo wysokie ceny, które są wynikiem polityki klimatycznej UE. Ceny energii elektrycznej, ceny różnych nośników elektrycznych powodują, że zwykli Polacy, zwykłe polskie rodziny niestety na tym cierpią – powiedział Mateusz Morawiecki.

W swojej wypowiedzi podkreślił, jak istotne obniżka VAT wpłynie na obniżkę za diesel, benzynę i LPG. Zwłaszcza, że pomoże to nie tylko Polakom w kwestii tańszego tankowania. Wpłynie to również w znaczącym stopniu na inflację, która odbija się niekorzystnie na nas wszystkich w każdym stopniu, głównie finansowym. Z kolei rząd traci przez nią poparcie.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jeżeli otrzyma tylko zielone światło stawka VAT na paliwo zostanie od razu obniżona. W tej kwestii rząd nie ma zamiaru zwlekać, bowiem wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnie wpływa na kraj. – Rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen na ten temat i rozmawiałem z komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, czy jednak UE nie dało się przekonać, co do tego, że trzeba teraz to zrobić. Trzeba umożliwić obniżkę VAT-u na paliwa i Polska natychmiast wtedy obniży VAT na paliwa na pierwsze półrocze, 6 pierwszych miesięcy od najbliższego roku – dodał premier.

diesel benzyna paliwo

Ceny paliw niższe, ale czy będą jeszcze niższe?

Nie pozostaje zatem obecnie nic innego jak czekać na decyzję Komisji Europejskiej. Premier przyznał, że po rozmowach jest optymistą, lecz bardzo ostrożnym, co może sugerować pozytywne zakończenie negocjacji. Sytuacja powinna wyjaśnić się dość szybko, bowiem jak podkreślił Mateusz Morawiecki VAT byłby niższy nawet od 1 stycznia 2022 roku.

Sprawiłoby to, że cena za diesel, benzynę i LPG byłaby jeszcze niższa niż zakładano. A przypomnijmy, że mowa tutaj o obniżce rzędu około 25 groszy na wszystkich paliwach. Oczywiście wiele zależy też od tego, jak będzie wyglądała cena w rafineriach, a zwłaszcza na giełdzie. Lecz ze wszystkich stron jak na razie napływają pozytywne informacje.

paliwo cena tankowanie samochodu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News