PILNE: Będzie nowy podatek dla kierowców! Zapłacą go praktycznie wszyscy w Polsce

PILNE: Będzie nowy podatek dla kierowców! Zapłacą go praktycznie wszyscy w Polsce

nowy podatek spaliny

Podaj dalej

Polacy muszą być przygotowani, że już niebawem w życie wejdzie nowy podatek, który uderzy w kupujących samochody. Pomimo faktu, że auta stają się coraz droższe, to będą jeszcze bardziej. I chodzi tutaj o te używane, wiekowe, z dużym przebiegiem i trujacym silnikiem. O tej zmianie mówi się od dawna i jest ona coraz bliższa wdrożeniu w życie.

Podatek od starego samochodu

samochod z silnikiem diesla jpg freepik
www.freepik

O sprawie informuje Dziennik.pl, który przytacza raport powstały we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych i OTOMOTO. W dużej mierze chodzi o to, że ma być zwiększona ”moda” na samochody elektryczne i ich kupowanie. Z kolei społeczeństwo ma być odciągane od tego, aby inwestować swoje pieniądze w stare i wiekowe pojazdy.

Aby tak się stało w życie ma wejść nowy podatek. Ten sprawi, że powstanie akcyza, za którą trzeba będzie płacić od parametrów ekologicznych. Im klient kupi starszy samochód, tym będzie płacił również większy podatek od niego. Istotna tutaj będzie emisja Co2 danego pojazdu. W życie ma wejść także opłata recyklingowa od każdego pojazdu sprowadzanego do kraju.

Sumując to wszytko dojdzie niemała kwota do niemałej kwoty za samochód. Dany samochód może zatem kosztować nawet o kilka tysięcy więcej! W najlepszym wypadku będzie to kilkaset złotych więcej do całej kwoty. Zmiana ma przyczynić się do tego, że Polska przestanie być śmietnikiem starych samochodów. A ostatnie raporty pokazują, że choć aut sprowadzanych jest mniej, to są one coraz bardziej wiekowe. C

tablica rejestracja samochodu
fot. freepik

Koniec z tanimi i starymi samochodami

W Polsce jeszcze do niedawna obowiązywał trend posiadania samochodu. Każdego było na niego stać i każdy chciał go mieć. Samochód można było kupić za 4-5 tysięcy, a nawet i znacznie taniej. Już cena sama w sobie mówi o jakich samochodach mówimy. Takich samochodów ma już po prostu nie być na rynku, bowiem nie będą one opłacalne.

Nowy podatek ma sprawić, że na samochód używany będzie stać tylko tych, którzy naprawdę zarabiają nieco więcej. To z pewnego punktu widzenia plus! Odżyje komunikacje miejska, będzie mniej korków, modne staną się chociażby rowery i inne EKO środki transportu. To też droga do rozwijania różnych biznesów. To wszystko jednak nadejdzie z czasem, bowiem przemiana ciągle trwa, a przepisy dopiero mają wejść w życie.

zparkowany samochod
www.freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News