PILNE: Będzie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy. Trzeba będzie tylko więcej zapłacić

PILNE: Będzie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy. Trzeba będzie tylko więcej zapłacić

word prawo jazdy

Podaj dalej

Egzamin praktyczny na prawo jazdy może być prostszy, łatwiejszy i mniej stresujący. Wszyscy doskonale wiedza, jak wygląda to obecnie, bowiem można zakończyć go za najmniejsze przewinienie. Nieoficjalnie i bardziej oficjalnie mówi się, że egzaminatorzy często łapią osoby na drobnych wykroczeniach. Powodem ma być potrzeba pozyskania dodatkowych środków na pozyskiwania środków na WORD.

Czarny scenariusz prawo jazdy

Polskie Prawo Jazdy

Nie jest żadną tajemnicą, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają ogromny kryzys. Po raz kolejny apelują one o to, aby jak najszybciej podnieść stawki za egzamin. W tej sprawie zaapelowali także Marszałkowie ze Związku Województw RP, zwracając uwagę, że stawki muszą zostać pilnie podniesione.

Obecne stawki obowiązują od 2013 roku, a od tego czasu istotnie zmieniły się podatki czy ceny paliw. Z tego też powodu WORD-y znajdują się w coraz gorszej sytuacji finansowej. Zarabiać mogą tylko i wyłącznie na osobach, które… nie zdają egzaminu na prawo jazdy i przystąpią do niego po raz kolejny. Czy z tego powodu faktycznie jest tak słaba zdawalność w kraju?

Szacuje się, że egzamin powinien zdrożeć o 50 procent, aby zapewnić odpowiednią płynność finansową ośrodkom. Warto wspomnieć, że obecnie stawki za egzamin wynoszą w przypadku kat. B –  teoretyczny 30 zł, a praktyczny 140 zł. To bardzo małe kwoty względem tego, jakie koszty ponoszą WORD-y.

prawo jazdy egzamin word

Większa cena, większa zdawalność

Nieoficjalnie sugeruje się, że jeżeli stawki za egzamin na prawo jazdy pójdą w górę, również w górę pójdzie zdawalność. Egzaminatorzy będą mogli przymykać oko na mniej istotne potknięcia, które de facto nie mają wpływu na same umiejętności jazdy. Dziś często można wyczytać bądź usłyszeć, że dana osoba nie zdała przez naprawdę błahostkę.

Powód wydaje się oczywisty – próba utrzymania płynności WORD-ów. Jeżeli taka sytuacja nie miałaby miejsca placówki musiałyby zamknąć się w przeciągu kilku miesięcy. A warto pamiętać, że piecze nad nimi trzyma rząd, który można odnieść wrażenie o nich zapomniał.

prawo jazdy policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News