PILNE: Będą nowe płatne drogi w Polsce! Minister Infrastruktury zapowiada, że to już w tym roku

PILNE: Będą nowe płatne drogi w Polsce! Minister Infrastruktury zapowiada, że to już w tym roku

minister infrastruktury

Podaj dalej

Kierowców w Polsce czekają lada moment kolejne wydatki. Minister Infrastruktury zamierza zrobić krok, który nie był wykonywany od 2017 roku. A chodzi o wprowadzenie opłat za przejazdy niektórymi drogami w Polsce. A ma to być łącznie 1 500 kilometrów, a więc niemało. To kolejna zła wiadomość, która spływa w kontekście polskich dróg.

Minister Infrastruktury poszerzy ilość płatnych dróg w Polsce

Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk

– Sieć opłat od pojazdów ciężarowych funkcjonuje w dniu dzisiejszym na około 3700 km i od 2017 roku nie była rozszerzana. W międzyczasie Krajowy Fundusz Drogowy był zasilany wpływami i finansował realizację dużego programu inwestycyjnego polegającego przede wszystkim na budowie dróg ekspresowych i w części autostrad. Czyli w międzyczasie powstało już nam 1500 km dróg ekspresowych i autostrad, które funkcjonują (…) i mogłyby zostać objęte opłatami a jeszcze nie są – powiedział dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury Jarosław Waszkiewicz.

Z tych słów wynika, że skoro na coś było płacone, coś z tych pieniędzy powstało, to teraz trzeba dać na to opłatę. Rozszerzenia systemu opłaty elektronicznej dla pojazdów ciężarowych ma nastąpić jeszcze w tym roku. A wszystko dzięki… systemowi e-TOLL. Ten tak naprawdę daje nieskończone możliwości związane z nakładaniem płatności.

Dzięki systemowi GPS można tak naprawdę nałożyć opłatę na każdą drogę w Polsce. A Minister Infrastruktury już wcześniej zapowiadał, że rząd zamierza z tego korzystać. Argumentem było to, że rządu nie stać na to, aby utrzymywać bezpłatne odcinki dróg, którymi zarządza. To kosztuje zbyt wiele.

autostrada a1 a4 droga ekspresowa s1

Płacić, płacić i jeszcze raz płacić

Oczywiście życie polega na tym, że skoro się zarabia trzeba za różne rzeczy płacić. Tyle tylko, że wygląda na to, że świat w ostatnim czasie zbyt mocno galopuje w tę stronę, aby płacić praktycznie już za wszystko. Ciągle nowe opłaty, ciągle nowe podatki, ciągle podwyższanie kosztów życia. A to sprawia, że wielu osobom po prostu niestarcza na życie. Do tego napędza to inflację.

Minister Infrastruktury zapowiadał, że w planach jest, aby wszystkie autostrady w Polsce były płatne. Dokładnie mówiąc – każdy odcinek. Takie rozwiązanie ma być nieustannie wprowadzane, choć ciężko sobie wyobrazić. Przykładem mogą być Katowice, gdzie tamtejsza autostrada jest praktycznie jest jedną z głównych dróg w mieście.

Limity prędkości na autostradach do zmiany

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News