PILNE: Bardzo wysoki mandat za każdą kolizję na drodze. Czy kierowcy będą wzywać policję do takich zdarzeń?

PILNE: Bardzo wysoki mandat za każdą kolizję na drodze. Czy kierowcy będą wzywać policję do takich zdarzeń?

policja mandat kontrola

Podaj dalej

Od teraz każda kolizja będzie oznaczała bardzo wysoki mandat dla sprawcy zdarzenia. Dla kierowców nie jest to dobra informacja, bowiem każde nawet najmniejsze zdarzenie będzie wiązało się z dużym wydatkiem. Można śmiało założyć, że częściej wartość szkody będzie niższa niz samej kary. Sytuacje będą zatem bardzo niezręczne w tym, jak postąpić dalej.

Mandat 1 500 złotych. Minimum!

Od 1 stycznia każda kolizja będzie wiązała się z tym, że w przypadku wezwania policji sprawca otrzyma mandat minimum 1 500 złotych. To czy będzie on większy zależy od stanu zdrowia osób biorących udział w zdarzeniu. Jeżeli dojdzie do naruszenia zdrowia wówczas poszkodowany może liczyć się z tym, iż kara będzie większa. Warto jednak pamiętać tutaj o samej klasyfikacji zdarzenia jako kolizja, a jako wypadek.

Bo oczywiście mniejsza zdarzenia, jak obicie drzwiami innego pojazdy, zarysowanie przy cofaniu czy ”zwykła stłuczka”, to także mandat 1 500 złotych. Każde wezwanie policji na miejsce nawet najmniejszego zdarzenia będzie wiązało się z wysoką karą. Dlatego też zapewne kierowcy będą chcieli dogadywać się częściej między sobą, aby nie płacić tak wysokiej kary.

Zmiana na pewno sporo namiesza, a kierowcy będą musieli lepiej się orientować jak zachować się w przypadku kolizji. Bo sama policja bardzo często mówi wprost, że do mniejszych zdarzeń nie jest ona potrzebna. Wystarczy po prostu spisać dane sprawcy, numer polisy i dobrze udokumentować zdarzenie, m.in. zdjęciami. Jedynie w sytuacjach spornych warto wyjaśnić sytuację z funkcjonariuszami.

Pieniądze mają być dobrze zainwestowane

Rząd zapewnia, że wyższy mandat nie oznacza, że pieniądze trafią do budżetu państwa i będą rozdysponowane na różne sposoby. Cel ma być tylko i wyłącznie jeden – budowa dróg. Ma to w dużej mierze przyczynić się do tego, aby zwiększyło się bezpieczeństwo na drogach. Jeżeli założenie jest takie, to na pewno przy takich sumach powstanie wiele nowych dróg.

Najważniejsze jednak, aby reforma nie trafiła w zwykłych kierowców, a w piratów drogowych, którzy na co dzień zagrażają innym. Zmiana która wejdzie w życie głównie skierowana jest właśnie w osoby, które niewiele sobie robią z przepisów prawa. Teraz mają to znacznie bardziej dotkliwie odczuć, a i też szybciej stracą uprawnienia. Zwłaszcza, że punkty karne będą schodził dopiero po upływie dwóch lat.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News