PILNE: Autostrada droższa od wakacji! Kolejne uderzenie w portfele polskich kierowców

PILNE: Autostrada droższa od wakacji! Kolejne uderzenie w portfele polskich kierowców

autostrada platnosc polska

Podaj dalej

Ciężki żywot mają kierowcy w Polsce – jak nie paliwo, to autostrada, a wszystko wiąże się z kolejnymi podwyżkami. Od 4 lipca zmianą się stawki za przejazd jednym z najbardziej popularnych odcinków w Polsce – Kraków Katowice, a więc autostradą A4. Dla podróżujących często tym odcinkiem będzie to kolejna znaczna suma do wydania.

Drożeje autostrada A4

polska autostrada oplaty
(fot) freepik

O tym, że autostrada A4 będzie droższa mówiło się już od pewnego czasu. Wniosek w tej sprawie został złożony do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad przez koncesjonariusza. Poproszono w nim o zgodę na podniesienie wszystkich stawek za przejazd autostradą A4. Wyższe opłaty będą pobierane na bramkach w Balicach i Mysłowicach.

W kategorii 1, a więc m.in. samochody osobowe, podwyżka powędrowała z kwoty 12 zł do kwoty 13 zł. W pozostałych kategoriach z kwoty 35 zł do kwoty 40 zł. Plus jednak tego wszystkiego jest taki, że planowane jest utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych. Chodzi o elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami Orlen Flota, realizowanych za przejazd samochodami osobowymi. Do zapłaty będzie 3 złote mniej!

– Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – powiedział Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM, operatora autostrady.

autostrada autostrady polska
(fot) freepik

Koszt utrzymania samochodu wzrasta

Tu złotówka, tam złotówka i jeszcze gdzieś indziej złotówka, koniec końców z każdym miesiącem utrzymanie samochodu wzrasta. Droższe staje się dosłownie wszystko, a co za tym idzie wzrasta ogólny koszt tego, ile musimy łącznie wydać rocznie za to, że posiadamy samochód. A do tego wszystkiego już nawet same pojazdy nie są tanie.

Co za tym idzie, samochody stają się coraz bardziej luksusowe, względem tego, jak rosną koszty życia. Żyjemy obecnie w dobie kryzysu, co doskonale pokazuje inflacja. Dlatego też wiele osób będzie musiał przeszacować swoje budżety domowe, aby określić sobie jasno pewne priorytety. Nie wszystkich bedzie już stać na samochód.

autostrada podróże za granicę mandat jgp freepik
fot. freepik

fot. freepik / evening_tao

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News