PILNE: Autostrada będzie dużo tańsza! Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wchodzi w życie

PILNE: Autostrada będzie dużo tańsza! Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wchodzi w życie

autostrada polska droga

Podaj dalej

W końcu autostrada nie będzie tak droga! Unia Europejska w końcu zajęła się wysokimi stawkami za przejazd i postanowiła je obniżyć na mocy dyrektywy. Oznacza to, że podróżowanie zarówno dla kierowców samochodów ciężarowych, jak i osobowych będzie tańsze! To znakomita wiadomość dla kierowców, którzy poruszają się tymi drogami.

Każda autostrada z niższymi opłatami

autostrada mandat e toll

Autostrady w Unii Europejskiej przejdą rewolucję, a to wszystko na mocy nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Wszystkie zrzeszone kraje będą miały obowiązek w ciągu dwóch lat wprowadzić przepisy, które zostały ustanowione. Chodzi o ujednolicenie przepisów, które jak na razie wciąż pozostają dojść niejednolite w pokonywaniu Starego Kontynentu.

Wszystkie kraje będą miały jednak możliwość podjęcia decyzji, czy pozostać przy opłacie w formie należności za pokonany odcinek, czy zdecydować się na formę winiety. Unia Europejska zaingerowała wyłącznie w ten drugi wariant, a więc ten nieobowiązujący w Polsce. Jednakże dla wielu Polaków jeżdżących po Europie zmiana jest istotna.

Parlament Europejski zadecydował, że korzystanie z infrastruktury musi być możliwe przez co najmniej następujące okresy: dzień, tydzień lub 10 dni, lub oba te okresy, miesiąc lub dwa miesiące, lub oba te okresy, a także rok. Jeżeli chodzi o płatności muszą być one uwzględnione procentowo względem rocznej stawki. Wyglądać to ma następująco, bowiem stawka:
– dwumiesięczna nie może przekraczać 30 procent stawki rocznej
– miesięczna nie może przekraczać 19 procent stawki rocznej
– 10-dniowa nie może przekraczać 12 procent stawki rocznej
– tygodniowa nie może przekraczać 11 procent  stawki rocznej
– dzienna nie może przekraczać 9 procent stawki rocznej

autostrada

Wiele krajów pokonamy taniej

Aktualnie kraje takie jak, jak np. Czechy, Słowacja czy Austria dość swobodnie podchodziły do ustalania stawek. Bardziej były nastawione na obywateli z innych krajów, niż na swoich obywateli. Z tego też względu stawki jednodniowe były dość mocno wygórowane. Wiedzą to ci kierowcy, którzy wyjeżdżą na wakacje swoim samochodem. Lada moment dojazd do wielu krajów powinien być znacznie tańszy.

Przepisy będzie można jednak łatwo obejść wprowadzając zasadę taka jaka obowiązuje w Polsce – kilometrówka. Można zatem spodziewać się, że wiele krajów nie chcąc rezygnować z wysokich wpływów, będzie szukała tego typu rozwiązań. Koniec końców może okazać się to jeszcze mniej korzystne, niż jest obecnie.

autostrada polska szlaban

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News