PILNE: Autostrada A4 będzie dużo tańsza! Zapłacimy 5 złotych za przejazd, a osobówki przejadą nawet za darmo! To nie żart

PILNE: Autostrada A4 będzie dużo tańsza! Zapłacimy 5 złotych za przejazd, a osobówki przejadą nawet za darmo! To nie żart

autostrada platnosc polska

Podaj dalej

Najsłynniejsza i najdroższa autostrada w Polsce na odcinku Kraków – Katowice w końcu może mieć normalne ceny. Obecnie cena za przejazd 52 płatnych kilometrów wynosi dla osobówek 26 zł, czyli po 13 zł na każdej bramce. To dużo biorąc pod uwagę, że tak naprawdę odcinek jaki pokonujemy jest niewielki. Ma to się zmienić.

Autostrada A4 nawet za darmo

polska autostrada oplaty
(fot) freepik

W ostatnim czasie autostrada A4 znów podrożała – tym razem o złotówkę, do kwoty 13 złotych. Wcześniej było jeszcze taniej, bowiem do października 2020 roku za przejazd płaciło się 10 złotych. Oby podwyżki jednak wzbudziły kontrowersje nie tylko wśród kierowców, ale i rządu. Dlatego też mówi się coraz głośniej, że odcinek ten po wygaśnięciu koncesji przejmie rząd.

Minister Infrastruktury już zapowiedział, że w 2027 roku, gdy wygaśnie koncesja najprawdopodobniej nie będzie ona przedłużana. Nie będzie również nowego przetargu. Jeżeli tak się stanie wówczas przejechany kilometr kosztowałby tylko… 10 groszy! Podobnie jak to ma miejsce między Wrocławiem i Gliwicami, zarządzanym przez GDDKiA. Zamiast 26 złotych koszt wyniósłby zatem 5,60 złotych.

Bardzo prawdopodobne również, że dla osobówek ten odcinek stałby się darmowy. Wszystko po to, aby odciążyć pobliskie drogi jak m.in. Dąbrowa Górnicza – Olkusz – Kraków. Bardziej jednak realny jest scenariusz, że będzie wspomniana opłata, lecz jak widać mocno symboliczna względem tego co teraz. Minister Infrastruktury zapowiadał, że rząd będzie odchodził od darmowych odcinków autostrad w Polsce, ze względów na koszty utrzymania. Będzie stosunkowo tanio, ale mimo wszystko będą opłaty.

autostrada autostrady polska
(fot) freepik

Odcinek pełen wielu pytań

Autostrada A4 została już owiana pewną legendą w naszym kraju. Nie dość, że należy do jednych z najdroższych nie tylko w naszym kraju w przeliczeniu na kilometr, to na dodatek kierowcy często skarżą się na liczne utrudnienia. Chodzi o remonty jakie często się pojawiają, a tym samym utrudniają płynną jazdę za tak wysoką cenę.

autostrada podwyzki cena
(fot) freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News