PILNE: Autostrada A4 będzie całkowicie za darmo. Na zawsze, dla wszystkich kierowców!

PILNE: Autostrada A4 będzie całkowicie za darmo. Na zawsze, dla wszystkich kierowców!

stacje paliw benzyna diesel zamknięte tankowanie

Podaj dalej

To będzie prawdziwa rewolucja na polskich drogach. Najsłynniejsza autostrada w naszym kraju ma być całkowicie bezpłatna. A mowa o odcinku Kraków – Katowice, który owiany jest już praktycznie legendą w naszym kraju. Nie dość, że mamy do czynienia ze stosunkowo wysoką opłatą za tak krótki odcinek, to na dodatek nie spotkać na nim remontu to rzadkość.

Autostrada A4 pod nadzorem państwa

autostrada kierowcy jazda za granica a mandat
Freepik/mikibike

Głos w sprawie autostrady A4 zabrał w Radio Kraków nie kto inny jak sam Minister Infrastruktury. Powiedział jasno, że w 2027 roku firmie która obecnie zarządza tą autostradą kończy się koncesja i ma nie zostać ona przedłużona. Mało tego – nie będzie również ogłaszany przetarg na nową koncesję.

Od 2027 roku to państwo polskie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie, administrowanie autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Mało tego – odcinek ten nie tylko według pierwszych planów ma stać się tańszy, ale ma stać się nawet bezpłatny. To byłoby ogromne zaskoczenie, a przy tym znakomite połączenie dwóch aglomeracji na południu polski.

– Moim marzeniem jest, by ten odcinek był bezpłatny. Zwolniłoby nas to z obowiązku zbudowania nowej drogi między aglomeracją śląską a krakowską – powiedział Andrzej Adamczyk. Wygląda zatem na to, że za pięć lat nie trzeba będzie jeździć przez tzw. Olkusz i przebijać sie przez lokalne miasta i wsie, a po prostu płynnie i szybko dotrzeć do celu.

autostrada autostrady polska
(fot) freepik

Od tygodnia żyjemy z podwyżkami na A4

4 lipca to data kiedy autostrada A4 stała się jeszcze droższa. Przejazd autem osobowym podrożał z 24 na 26 zł, a ciężarowym z 70 do aż 80 zł. Podwyżka nie została dobrze przyjęta, a nawet została skrytykowana przez GDDKiA. Zarządza jednak miał inne zdanie, gdyż podparł się tym, iż stale rosną koszty obsługi i inflacja.

polska autostrada oplaty
(fot) freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News