PILNE: Akcyza na paliwo zostanie obniżona?! Ogromna presja na polski rząd ze strony wyborców

PILNE: Akcyza na paliwo zostanie obniżona?! Ogromna presja na polski rząd ze strony wyborców

paliwo cena tankowanie samochodu

Podaj dalej

Zapowiadano, że akcyza na paliwo w Polsce nie zostanie obniżona, ale to może się zmienić. Niemal wszyscy Polacy oczekują, że rząd zdecyduje się na taki krok, aby obniżyć ceny za diesel i benzynę. Tym samym można by zatrzymać pędząca inflację i przywrócić tym samym wartość pieniądza do odpowiedniego poziomu życia.

Akcyza w dół? Rząd pod coraz większą presją

Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” przeprowadził badania na temat tego, czy akcyza na paliwo powinna być mniejsza. 90 procent ankietowanych przyznało, że tak. I trudno się temu dziwić skoro większość z nas musi wydawać dużą część z wypłaty na benzynę czy olej napędowy. Gdyby nie obniżona marża stacji paliw każdy litr kosztowałby już minimum 6,20 złotych.

Tylko trzy procent badanych stwierdziło, że do takiej zmiany nie powinno dojść. Z kolei 7 procent nie miało w tym temacie zdania. Gdyby nie ujemna marża tak naprawdę dziś płacilibyśmy średnio około 20 groszy więcej na każdym litrze tankowania. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego stacje w naszym kraju sprzedawały w ostatnim czasie olej napędowy ze znacznie ujemną marżą.

Rząd już niejednokrotnie mówił, że nie ma zamiaru obniżać akcyzy. Sytuacja staje się jednak coraz bardziej poważna, gdyż inflacja jest rekordowa i ciągle pnie się w górę. Metoda podnoszenia stóp procentowych, aby załagodzić kryzys jeszcze bardziej irytuje Polaków. W końcu z tgo powodu muszą płacić jeszcze większe raty za kredyty. Tym bardziej nie starcza im zatem na paliwo.

Diesel i benzyna spadnie z ceny

Jeżeli uda się doprowadzić do sytuacji w której akcyza zostanie obniżona, ceny paliw powinny szybko zostać obniżone. O ile? To zależy od tego o ile rząd zdecydowałby się obniżyć akcyzę. Oczywiście jeżeli do takiej sytuacji miałoby dojść, wówczas trzeba spodziewać się niewielkiej korekty.

Do tego wszystkiego dochodzą obawy, że obniżona akcyza może zostać ”zjedzona” przez marżę, która wówczas poszłaby w górę. W obecnej sytuacji ciężko zatem wyrokować w jakim kierunku poszłaby zmiana. Temat niewątpliwie jest i byłby ciężki dla rządzących.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News