PILNE: Akcyza na paliwo w Polsce zostanie obniżona? Oto dowód na to, że diesel i benzyna powinna być tańsza

PILNE: Akcyza na paliwo w Polsce zostanie obniżona? Oto dowód na to, że diesel i benzyna powinna być tańsza

diesl paliwo tankowanie

Podaj dalej

Paliwo to ostatnio jeden z najbardziej gorących tematów w kraju. Oczywiście powodem jest jego szybko i nieustannie rosnąca cena, która średnio zaczyna przekraczać już ponad 6 złotych w kraju. Jak wiadomo cena benzyny czy oleju napędowego, to w znacznym stopniu akcyza, która potencjalnie rząd mógłby obniżyć. Nie chce jednak tego robić i wiadomo dlaczego.

Akcyza na paliwo nie będzie mniejsza

tankowanie paliwo diesel

Im wyższa cena za paliwo tym tam naprawdę więcej zarabia na tym budżet Państwa. A różnica jest naprawdę znacząca, bowiem przy cenie 5 zł za litr akcyza na paliwo przynosi rocznie 35 miliardów złotych. Z kolei, gdy cena powędrowała do 6 złotych przyrost wpływów to już  42 miliardy. Krótko mówiąc, państwo zarabia na tym 7 miliardów złotych z niczego.

Choć oczywiście to ”z niczego” dokładniej oznacza, że wyciąga głębiej pieniądze z naszych kieszeni. Dokładniej wygląda to tak, że przy cenie 5 złotych płaciliśmy na każdym litrze 1,6 zł akcyzy za paliwo, a przy obecnej cenie jest to już 1,92 zł. Te ponad 30 groszy różnicy w rzeczywistości więcej, niż często wynosi sama marża stacji benzynowej na litrze paliwa.

Wniosek z tego płynie jasny – gdyby rząd zdecydował się obniżyć cenę paliwa o około 30 groszy, wówczas nawet by nie stracił przysłowiowej złotówki. Dalej wpływy byłyby takie same, jak były wcześniej i takie jakie zakładano. Jednakże skoro ”za darmo” wpada więcej, to wygląda na to, że rząd tylko na tym korzysta.

diesel dodatki paliwo

Akcyza będzie jeszcze większa

Dla Państwa akcyza to jeden z największych wpływów do budżetu Państwa. Chodzi tutaj zarówno o alkohol, papierosy, jak i paliwo. Wiadomo już, że te dwa pierwsze wspomniane produkty akcyza wzrośnie od nowego roku. I to nie o mało, a na dodatek będzie rosła wedle projektu przez najbliższe lat rok po roku.

I tak za pół litra, które kosztuje dziś przykładowo 25 zł, w przyszłym roku zapłacimy 26,25 zł. Natomiast w 2023 po kolejnej podwyżce będzie to już 27,64 zł oczywiście zakładając, że nie zdrożeje sama wódka. A to raczej nierealny scenariusz i zbyt piękny. Do tego o 6 groszy więcej zapłacimy za butelkę wina i o 6 groszy więcej za puszkę piwa. Z kolei najtańsza paczka papierosów będzie droższa o złotówkę.

samochod paliwo tankowanie

Paliwo nie będzie dotykane

Wiadomo już, że akcyza na paliwo nie wzrośnie, bowiem czynniki rynkowe już sprawiły, że akcyza sama poszła w górę. Raczej nikt nie powinien mieć wątpliwości, że gdyby utrzymały się ceny z poprzedniego roku za benzynę i diesel, temat dotyczyłyby i tego produktu. Od pewnego czasu rząd starannie dba o to, aby ceny szły regularnie w górę.

Tak było m.in. ze słodkimi napojami, a wyższe ceny tłumaczył… dbaniem o nasze zdrowie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News