PILNE: 9 marca kolejna autostrada podnosi swoje ceny. Jazda po Polsce staje się rekordowo droga!

PILNE: 9 marca kolejna autostrada podnosi swoje ceny. Jazda po Polsce staje się rekordowo droga!

autostrada nowe limity prędkości dla kierowcy TIR-a

Podaj dalej

Autostrada w Polsce od zawsze kojarzy się z czymś drogim, ale niebawem będzie kojarzyła się z czymś bardzo drogim. Kolejny odcinek w Polsce lada dzień będzie kosztował więcej, a mowa A2 i 150-kilometrowej drodze między Nowym Tomyślem a Koninem. Decyzję została już oficjalnie potwierdzona, a więc pozostaje tylko czekać do 9 marca.

Polska autostrada jeszcze droższa

stacje paliw benzyna diesel zamknięte tankowanie
fot. freepik

Powód takiej decyzji wydaje się oczywisty na dzisiejsze czasy. Koncesjonariusz wyjaśnia, że cena za przejazd musi pójść w górę, gdyż wzrastają koszty bieżącego utrzymania autostrady, obsługi kredytów oraz realizowanych i planowanych inwestycji. Za przykład służy fakt, że sama energia rok do roku jest droższa o 34 procent.

Jak będą wyglądały nowe stawki za przejazd autostradą A2? Oto nowy cennik:

  • 14 zł – motocykle (kat. 6)
  • 28 zł – pojazdy osobowe o dwóch osiach (kat. 1)
  • 43 zł – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (kat. 2)
  • 66 zł – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami (kat. 3)
  • 100 zł – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami (kat. 4)
  • 280 zł – pojazdy ponadnormatywne (kat. 5)
autostrada autostrady polska
(fot) freepik

Nie wszędzie zmieniają się ceny

Warto zwrócić uwagę, że stawki pozostają bez zmian na odcinku Świecko-Nowy Tomyśl. To także jest koncesyjny fragment autostrady, którym zarządza spółka Autostrada Wielkopolska. Tyle tylko, że obowiązują na nim stawki opłat ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury.

Warto pamiętać, że niebawem droższa będzie taka autostrada A4  na odcinku Kraków & Katowice – dokładnie będzie to na początku kwietnia. Opłata dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach wzrosła z 13 do 15 zł. Dla pozostałych – z 40 do 46.

kierowca turystyka węgiel z niemiec
Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News