PILNE: 6 złotych za diesel i benzynę! Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Tarcza skazana na pożarcie

PILNE: 6 złotych za diesel i benzynę! Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Tarcza skazana na pożarcie

diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Nie tak dawno płaciliśmy za diesel i benzynę ponad 6 złotych i wracamy znów do tych cen. Stacje paliw po raz kolejny staną się miejscem, gdzie przyjdzie płacić za podstawowe paliwa z ”szóstką z przodu”. Tarcza antyinflacyjna już nic nie pomoże przed uniknięciem takich cen. Choć trzeba mieć na uwadze, żeby gdyby nie ona mówilibyśmy o kwocie 7 złotych.

Diesel i benzyna drożeje

oznaczenia paliw diesel

Tylko w ostatnim tygodniu ceny paliw poszły w górę 0 10 groszy. Jeżeli kierowcom wydawało się, że to duża suma to muszą być przygotowani na to, co czeka ich w kolejnych tygodniach. Światowe rynki i giełda w ciągu ostatniej doby wywróciły się niemal do góry nogami. Cena ropy przekroczyła 100 dolarów za baryłkę. Z kolei wartość waluty euro względem złotówki po raz kolejny rośnie.

Zwiastuje to tylko jedno – szybki wzrost ceny za diesel i benzynę. Tarcza antyinflacyjna 2.0 zostanie bardzo szybko wchłonięta przez sytuację na rynku i praktycznie można powiedzieć, że pomoc posłużyła na niecałe 2-3 miesiące. Takiego scenariusza nie spodziewał się nawet rząd, biorąc pod uwagę ochronę portfeli dla obywateli przed inflacją.

Największe wzrosty powinniśmy odczuć w drugiej połowie marca, choć do tego czasu i tak stacje paliw będą sukcesywnie podnosiły swoje ceny. Będą miały na względzie to, że ceny hurtowe będą szły w górę. Do tego dochodzi kwestia tego, że tak naprawdę nie wiadomo, co wydarzy się za kilka dni, a co dopiero za kilka dni. Sytuacja może być jeszcze bardziej dynamiczna, niż nam się tylko wydaje.

diesel benzyna ceny paliw cena

Kształtowanie się ceny paliw

Obecnie średnia cena za diesel w Polsce wynosi 5,36 zł/l. Rozkładając tę cenę na czynniki pierwsze, kierowca ponosi koszty za kilka składowych. Koszt zakupu w rafinerii – 61,7 procent (3,27 zł), opłata akcyzowa – 26,6 procent (1,41 zł), podatek VAT – 7,4 procent (0,39 zł), opłata paliwowa – 2,8 procent (0,15 zł) i opłata emisyjna – 1,5 procent (0,08 zł).

Wartości te jednak będą w najbliższym czasie się zmieniały. Zwłaszcza tych pierwszych wspomnianych wartości, które najbardziej będą pchały do końcowych cen paliw na dany okres. Trzeba być przygotowanym na to, że za miesiąc o tej porze możemy naprawdę sporo płacić na stacjach paliw. Pytanie jedno zasadnicze – jak w tym wszystkim odnajdzie się LPG, które w ostatnim czasie nieustannie taniało. Autogaz także może zostać w tym wszystkim poszkodowany, a co za tym idzie kierowcy posiadający samochód z instalacją gazową.

stacja paliw benzyna diesel lpg ceny paliw

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News