PILNE: 6 maja duża podwyżka za LPG. Szybko rośnie cena najtańszego paliwa w Polsce

PILNE: 6 maja duża podwyżka za LPG. Szybko rośnie cena najtańszego paliwa w Polsce

LPG autogaz

Podaj dalej

Dość szybko zmienia się cena za LPG w ostatnich dniach i w najbliższym czasie lepiej nie będzie. Wiadomo już, że przed kierowcami jeżdżącymi na autogazie kolejna podwyżka. Dziś dość zasadne wydaje się pytanie, jak daleko zawędruje cena za to paliwo. Bo już wcześniej nie brakowało głosów, że może pojawić się czwórka z przodu.

LPG notuje kolejny wzrost ceny

LPG autogaz ceny
fot. freepik

O niemal 15 groszy wzrosła cena hurtowa LPG w najnowszym raporcie. Czy jednak o podobną wartość pójdzie w górę na stacjach paliw? To pytanie na które dziś musi odpowiedzieć sobie wielu właścicieli ustalając cenę tego paliwa. Bo trzeba pamiętać, że autogaz był i dalej jest obłożony wysoką marżą. Trzeba zatem wykonać pewne zabiegi, aby zachować rentowność.

Najbardziej można spodziewać się tego, że wzrośnie cena o około 10 groszy, a reszta z marży zostanie przerzucana już na diesel i benzynę. Dochodzi do sytuacji, gdzie nie da się całego ”balastu” zrzucać wyłącznie na LPG, który zaczął drożeć. To sprawi, że pozostałe dwa paliwa także będą droższe o kilka groszy.

Zaczyna się, krótko mówiąc, robić matematyka, która karze szukać najlepszych rozwiązań. Tyle tylko, że takich już praktycznie nie ma, gdy paliwa po prostu drożeją. Prawda jest jednak taka, że LPG kosztuje na ten moment z VAT 3,15 zł/l, a więc marża wciąż tutaj jest ogromna. Bo nawet wzrost cen hurtowych tak naprawdę długo nie powinien ruszyć cen detalicznych. A zapewne tak nie będzie – i już widać, że nie jest.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Autogaz sam w sobie daleko się nie zapędzi

Nie należy spodziewać się tego, że LPG osiągnie kosmiczną cenę i będzie kosztowało samo w sobie 4 złote. Jeżeli taka cena się pojawi, bardziej będzie to efekt bardzo wysokiej marży, niż prawdziwej i rzeczywistej ceny tego paliwa. Ale na wielu stacjach paliw nie można wykluczyć tego, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

Sytuacja z cenami paliw wciąż pozostaje dynamiczna, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Niestety to nie zwiastuje niczego dobrego w kontekście najbliższych tygodni i miesięcy. Ceny paliw mają dalej rosnąć, a kierowców czeka tylko i wyłącznie droższe tankowanie. Przy takich cenach życia, nie będzie łatwo zajeżdżać na stacje.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News