PILNE: 5 zł/l za LPG na stacjach po odcięciu rosyjskiego gazu do Polski? Ile będą płacili kierowcy?

PILNE: 5 zł/l za LPG na stacjach po odcięciu rosyjskiego gazu do Polski? Ile będą płacili kierowcy?

benzyna stacja paliw

Podaj dalej

Jak wpłynie sytuacja z brakiem rosyjskiego gazu na cenę LPG? Kierowcy mają duże obawy, że rozpocznie się kłopot z wysokimi cenami tego paliwa, a także samą sytuacją z tankowaniem. Na ile takie obawy są faktycznie uzasadnione i ile mają one wspólnego z faktycznym stanem odzwierciedlenia tego, co nas może czekać?

LPG będzie dwukrotnie droższe?

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. PGNiG odmówił zapłaty za gaz w rublach, a Gazprom w związku z tym odciął dostawy gazu do naszego kraju. Rząd uspokaja Polaków i twierdzi, że nie grożą nam braki w kuchenkach gazowych. Strona rządząca wyraża się jasno – Posiadamy niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo.  Magazyny są napełnione w 76 procentach.

Ba! Nie ma nawet potrzeb korzystania z magazynów, aby zaspokoić potrzeby w kraju. Polska zabiegała o to, aby zrezygnować z gazu z Rosji i jest przygotowana na to, aby zrobić to już teraz. To tylko tak naprawdę przyśpiesza to, co musiało się wydarzyć. A trzeba wspomnieć, że 1 października rusza Baltic Pipe. Wtedy już kompletnie będzie można zapomnieć o rosyjskim gazie.

Warto jednak pamiętać, że cała sytuacja związana z gazem, nie ma nic wspólnego z LPG. To zupełnie inny gaz, inne kontrakty i inny sposób dostarczania. Nie ma to zatem nic wspólnego z tym, co na co dzień tankujemy. Nie warto zatem wierzyć w pojawiające się plotki, że lada moment autogaz będzie kosztował nawet 5 złotych za lit. Jedno z drugim nie ma kompletnie nic wspólnego – przynajmniej na papierze.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Autogaz ma się jak na razie dobrze

Od ponad tygodnia cena hurtowa za LPG utrzymuje się na poziomie poniżej 2,70 złotych za litr. Nie ma to niestety na wielu stacjach przełożenia na to co płacimy, bowiem na autogaz często nakładana jak duża marża. Mimo wszystko tankowanie i tak jest znacznie przyjemniejsze, niż w przypadku diesla czy benzyny, bowiem tam ceny wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Nawet tam, gdzie LPG wciąż kosztuje stosunkowo drogo, prognozy są taki, że powinno być taniej. Z kolei tam, gdzie już jest taniej, cena jeszcze bardziej zaskoczy pozytywnie. Nie ma zatem obaw co do tego, że autogaz wywinie kierowcom w Polsce psikusa. Wciąż będziemy jeździć tanio, choć nie tak bardzo tanio już jak kiedyś.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News