PILNE: 5 września z obniżkami cen paliw. Diesel, benzynę i LPG zatankujemy za lepsze pieniądze

PILNE: 5 września z obniżkami cen paliw. Diesel, benzynę i LPG zatankujemy za lepsze pieniądze

PILNE: 5 września z obniżkami cen paliw. Diesel, benzynę i LPG zatankujemy za lepsze pieniądze

Podaj dalej

Co przyniosą ceny za diesel, benzynę i LPG w nowym tygodniu, pełnym tygodniu września? Obniżki! Na stacjach powinniśmy płacić mniej niż w ostatnim czasie za wszystkie trzy najpopularniejsze paliwa. Wszyscy mimo wszystko będą spoglądali na cenę za olej napędowy, która najbardziej odstaje od resztki stawki. Sytuacja choć się poprawki, to na pewno nie aż tak, aby bardziej ucieszyć.

Po ile diesel, benzyna i LPG w pierwszym tygodniu września?

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Na korzyść cen paliw wciąż na pewno nie gra wysoka cena za dolara. Średnia z ostatnich kilku tygodni wciąż utrzymuje się na poziomie w okolicach 4,75 złoty. To blisko o 70 groszy więcej, niż na początku tego roku przed wojną. Słaba złotówka na tle waluty za którą dokonuje się zakupu surowca na pewno nie sprzyja niższym cenom na stacjach paliw.

Na szczęście poprawia się sytuacja z ceną za ropę Brent. Poprzedni tydzień jej wartość była szacowana w piątek na poziomie około 93 dolarów, a w poniedziałkowy poranek niewiele się zmieniło pod tym względem. To na pewno sygnał do tego, że jest szansa na to, aby diesel i benzyna mogły jeszcze nieco potanieć. Na pewno tutaj potrzebna jest stabilizacja na dłuższy czas.

A warto pamiętać, że OPEC+ chce ustalić taki poziom wydobycia, aby baryłka ropy niemal cały czas była warta około 100 dolarów. To dla kartelu satysfakcjonujący poziom finansowy do którego będą dążyć. Ich zdaniem to też wartość, która jest odpowiednia dla odbiorców i świata w kontekście poczynanych inwestycji. Dla kierowców na pewno nie jest to dobra wiadomość, bowiem nie pozwoli to w dłuższej perspektywie na tańsze paliwo.

benzyna diesel paliwa paliwo brak stacje
fot. freepik

Bardzo tanio długo nie będzie

O ile cena za benzynę i LPG może satysfakcjonować, to na pewno za diesel nie. I tutaj trzeba czekać aż poprawi się sytuacja. Może to jednak szybko nie nastąpić, zwłaszcza jeżeli zostanie zmniejszone wydobycie ropy przez OPEC+. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z tym, że wartość około 7 złotych zostanie z nami na dłużej.

Gorzej jednak, gdy skończy się wraz z końcem roku tarcza antyinflacyjna na ceny paliw. Wówczas benzyna i diesel podrożeją o około złotówkę z dnia na dzień. Z kolei cena za LPG wzrośnie o około 50 groszy. To na pewno czarny scenariusz, który wciąż wisi nad głowami kierowców. Rząd jednak zapowiedział już, że gdy będzie taka potrzeba, będzie przedłużał tarczę także w 2023 roku. Mimo wszystko kres takiej ”państwowej promocji” na podatek, w końcu się skończy.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot, freepik.com – federcap

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News