PILNE: 5 tysięcy złotych mandat i 15 punktów karnych. Sejm zatwierdza nowe przepisy dla kierowców

PILNE: 5 tysięcy złotych mandat i 15 punktów karnych. Sejm zatwierdza nowe przepisy dla kierowców

mandat kierowcy

Podaj dalej

Wysoki mandat staje się rzeczywistością. Sejm w czwartek bądź piątek zatwierdzi nowy taryfikator, który będzie obowiązywał od nowego roku. Wiadomo od pewnego czasu, że kierowcy będą za wszystkie wykroczenia karani znacznie bardziej finansowo. Komisja Infrastruktury przyjęła już zmiany w kodeksie, czas teraz, aby na nowo zajęli się tematem posłowie.

Mandat mocno zaboli kierowców

Jeżeli nowelizacja przepisów zostanie przyjęta, a zapewne tak się stanie, to wówczas od 1 stycznia kierowców będzie obowiązywał nowy taryfikator. Trzeba liczyć się nawet z tym, że za dane wkroczenie otrzymamy mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych i 15 punktów karnych. Z kolei sąd może zasądzić 30 tysięcy złotych kary.

Skończyć się ma się m.in. chronienie kierowców, którym przekazało się samochód. Jeżeli właściciel pojazdu nie wskaże kto jeździł jego autem, wówczas będzie zagrożony karą do 30 tysięcy złotych karą. Ma to wyeliminować proceder, który stał się po prostu ogromną dziurą w prawie, a wiele osób chętnie wykorzystywało lukę do unikania odpowiedzialności.

Kierowcy muszą teraz uważać przed każdym przejściem dla pieszych. Jeżeli nie ustąpią pierwszeństwa na przejściu wówczas czeka na nich mandat w wysokości 1 500 złotych! Zapewne wielu kierowców nauczy to tego, że trzeba będzie się zawsze zatrzymać, gdy ktoś zbliża się do przejścia. Wpłynie to w dużej mierze na bezpieczeństwo i mniejszą ilość zdarzeń.

Wyższa prędkość, wyższy mandat

Wiadomo także, że kierowcy będą karani wyższymi mandatami za prędkość. Za przekroczenie prędkości powyższej 30 km/h kierowca otrzyma 800 zł kary, choć wcześniej planowano 1 500 zł. Stwierdzono jednak, że stawka jest zbyt wysoka do zarobków i samego wykroczenia. Licznik kar nie zatrzyma się też na 50 km/h, a prawdopodobnie na 80+ km/h.

Poznamy także znacznie więcej szczegółów w wielu innych kwestiach. Zapewne nie zabraknie kontrowersji w kwestii niektórych zmian. Zwłaszcza, że ich wachlarz jest bardzo szeroki, bowiem w mediach mówi się o najważniejszych rzeczach, ale o tych mniejszych nie. A mimo wszystko każdego dnia wiele osób otrzymuje mandat także za te mniejsze przewinienia.

Cel zmian jest jeden – większe bezpieczeństwo na drogach. Choć wydaje się, że jak zawsze tego typu sprawy mają drugie dno. Mianowicie Państwo będzie teraz zarabiało na kierowcach znacznie więcej niż obecnie. Pozostaje zatem stosować się do przepisów, aby jak najmniej wspierdać finansowo w taki sposób krajowy budżet.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News