PILNE: 5 lutego 2023 diesel przekroczy 10 złotych! Ta kwota jest praktycznie pewna

PILNE: 5 lutego 2023 diesel przekroczy 10 złotych! Ta kwota jest praktycznie pewna

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Głośno było swego czasu o tym, że diesel może osiągnąć 10 złotych za litr na polskich stacjach paliw. Koniec końców polscy kierowcy tyle nie płacili, ale w niektórych regionach polski cena wyraźnie zbliżała się do kwoty 9 złotych. W przyszłym roku jednak zdaniem ekspertów z branży nie będziemy mieli aż tylko szczęścia. Granica ma zostać przekroczona, co dziś wydaje się wręcz niemożliwe.

Diesel z dwucyfrową ceną

diesel benzyna tankowanie
fot. freepik

Niektórzy mogą się zastanawiać skąd ta tytułowa data, ale nie wzięła się ona znikąd. To właśnie wtedy wchodzi embargo na rosyjskie paliwa samochodowe, co nie tylko u nas, ale również w wielu innych krajach wywołała kryzys. Oleju napędowego będzie po prostu za mało, aby zaspokoić wszystkie potrzeby.

Kiedy popyt jest ogromny, a podaż mniejsza, wiadomo co się dzieje – ceny idą w górę, aż w końcu osiągają odpowiedni pułap. A jest on zawsze w momencie, kiedy na dany towar stać tylko daną grupę osób. Reszta musi wówczas mocno przekalkulować swoje plany i decydować się na alternatywne rozwiązania. Te jak wiadomo nie zawsze są wygodniejsze, ale na pewno tańsze.

Fakty dla Europy są bolesne, gdyż z diesel z Rosji w Europie stanowi 10 procent. Dla przykładu w Polsce ten współczynnik sięgał 15 procent. To ostatni miesiące na to, aby zadbać o importowanie surowca z innych kontynentów. Jeżeli powstanie luka, ceny paliw powędrują wyraźnie w górę. Wielu eksprtów nie ma wątpliwości, że przyczyni się to do kryzysu z jakim się jeszcze nie spotkaliśmy.

diesel benzyna ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – shangarey

Trudny 2023 rok

Niestety, ale już dziś widać, że kolejny rok wcale nie będzie lepszy od tego. Silnik nazywany inflacją mocno się rozpędza i nie widać, aby coś miało go zatrzymać. Wciąż są i będą dorzucane do niego kolejne rzeczy, które niczym domino będą przewracać wciąż stojące elementy układanki. Dziś można zadać sobie wyłącznie pytanie, kiedy to się wszystko skończy.

Od kilku lat przychodzi nam żyć w bardzo dziwnym okresie, a przy tym nie widać światełka w tunelu w kontekście poprawy. Jeżeli jest kilak tygodni potencjalnego spokoju, zaraz zaczyna się dziać coś, co dalej rujnuje życie wielu ludzi na świecie. Dziś aż ciężko sobie wyobrazić, gdzie to wszystko może pójść dalej.

diesel benzyna ceny
fot. freepik.com

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News