PILNE: 4 września weszły zmiany dla kierowców. Co dalej z kartą pojazdu i nalepką na szybie?

PILNE: 4 września weszły zmiany dla kierowców. Co dalej z kartą pojazdu i nalepką na szybie?

kierowcow karta nalepka

Podaj dalej

W życie weszły zmiany dla kierowców o których mówiono od bardzo dawna. Nie będą wydawane już karty pojazdu i nalepki kontrolne, a więc rzeczy jakie towarzyszyły nam od bardzo dawna. Od teraz urzędy będą miały dostęp do centralnej ewidencji pojazdów, dlatego też powstała możliwość odrzucenia zbędnych formalności. To także oszczędności dla wszystkich.

Kierowców czeka tańsza rejestracja samochodu

kierowca jazda samochod
fot. freepik

Od teraz opłata w Wydziale Komunikacji będzie wynosiła 161,50 zł. Cyfryzacja sprawia, że wiele jednostek ma coraz szerszy dostęp do danych. Tym samym można ominąć wiele formalności, które wcześniej stanowiły udrękę. Dostęp do centralnej ewidencji pojazdów to okno na świat dla biurokracji i wielu formalności.

To kolejne ułatwienie dla kierowców w ostatnim czasie, jakie weszło w życie. Warto tutaj wspomnieć, że skończyły się już opłaty za tablice rejestracyjne, bowiem można pozostać przy tych swoich. Nie będzie już zatem można rozczytać pojazdu, z którego miejsca w Polsce jest właściciel. Za kilka lat zrobi się tym mocny misz-masz i tym samym nie będzie miało kompletnie znacznie spoglądanie na tablice rejestracyjne pod takim względem.

Zmiana która pojawiła się 4 września pozwoli zaoszczędzić kierowcom 94,5 zł. Karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł, tak wyglądały do tej pory opłaty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych kwota będzie niższa – 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

zwolnienie kierowców z opłat
Freepik.com

Większe oszczędności

– Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic – 180,5 zł) – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

To nie jedyne zmiany dla kierowców we wrześniu. Za niecałe dwa tygodnie w życie wejdą zmiany w kwestii mandatów i punktów karnych. Kierowcy będą znacznie surowiej karani za swoje przewinienia na drodze. Co zatem zaoszczędzili tutaj, kilkukrotnie więcej będą mogli stracić prowadząc samochodów.

Rząd przygotował nowy podatek dla kierowców
fot. freepik.com – roman-

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News