PILNE: 31 marca ten mandat znika raz na zawsze! Polacy już nie będą musieli płacić bezsensownej kary

PILNE: 31 marca ten mandat znika raz na zawsze! Polacy już nie będą musieli płacić bezsensownej kary

mandat pieniadze policja

Podaj dalej

Najgorszy i najbardziej irytujący mandat, jaki kiedykolwiek istniał znika raz na zawsze. Jego wartość 500 złotych była i dalej jest czymś, co dla wielu osób wydaje się po prostu śmieszne. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie przyjmowało grzywny, szło do sądu i tam wygrywało. Nawet rząd ośmieszył się proponując takie rozwiązanie.

Mandat kabaret już nie będzie wypisywany

mandat punkty karne

31 marca będzie ostatnim dniem, w którym będą nas wszystkich obowiązywały maseczki. Za jej brak można otrzymać mandat nawet 500 złotych! Wszyscy doskonale pamiętamy moment, w którym wszedł on w życie, a policja zaczęła go respektować. Tyle tylko, że prawnie nie powinna i łamała swego czasu prawo. Potwierdzały to sądy, które nakazywały nie płacić za mandat, bowiem nie było podstawy prawnej, aby go wypisać.

Niektórzy funkcjonariusze bardzo przejęli się wówczas swoją rolę. Wszyscy mają w głowach nagrania, jak policjant np. sprawdza paragony przed restauracją czy czają się, aby przyłapać kogoś kto ma źle założoną maseczkę. Ten żenujący kabaret w końcu dobiega końca, bo i większość normalnych policjantów miała go dość. Często po prostu upominali, a nie wystawali mandat ludziom, za co słowa uznania dla nich.

Minister Zdrowia zapowiedział, że 1 kwietnia mają zostać zdjęcie wszystkie obostrzenia w kraju – maseczka, kwarantanna i izolacja. Tym samym od tego dnia nie będzie potrzeby kontrolowania centrum handlowych i innych miejsch, przez policjantów. Obywatele będą mogli normalnie funkcjonować bez obaw, że pojawi się nagle ktoś, kto ich ukarze za brak maseczki.

platnosc mandat kara

Policja będzie mogła zająć się poważnymi sprawami

Dla policjantów to niewątpliwie dobra decyzja, bowiem będą mogli zostać oddelegowani do poważniejszych rzeczy. Chociażby bezpieczeństwa na drogach. Tam, mimo iż mandat poszedł w górę, to jednak wciąż nie poprawia się sytuacja, jeżeli chodzi o wolniejszą jazdę czy mniejszą ilośc wykroczeń.

A co do wyższej kary. Warto wspomnieć, że Prawo i Sprawiedliwość na początku roku chciało podnieść mandat za brak maseczki do 2 tysięcy złotych. Z kolei jeżeli sprawa by trafiła do sądu i tam dana osoba by przegrała, płaciłaby 6 tysięcy złotych. Miało to na celu jeszcze bardziej zastraszyć obywateli i ”zmusić” do tego, aby przyjmowali grzywnę w obawie przed wyższą karą finansową. Na szczęście pomysł ten upadł.

policja mandat kontrola

Nie można zapominać także o tym, że również kierowcy byli narażeni na mandat. Swego czasu trzeba było prowadzić samochód z założoną na twarzy maseczką, którą musieli posiadać przy pewnych okolicznościach także pasażerowie. Policja także to kontrolowała i karała tych, którzy się nie stosują.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News