PILNE: 29 września kluczowy dzień dla badań samochodów. Co się zmieni? Wygląda, że więcej niż się mówi

PILNE: 29 września kluczowy dzień dla badań samochodów. Co się zmieni? Wygląda, że więcej niż się mówi

stacja kontroli pojazdow

Podaj dalej

Kierowcy samochodów muszą być przygotowani na to, że od 29 września na stacjach kontroli pojazdów może być zupełnie inaczej. Tego dnia Ministerstwo Infrastruktury ma opublikować zmiany jakie wejdą w życie. Choć czasu niby sporo, to jednak tak naprawdę niewiele. A na linii diagności ministerstwo tylko i wyłącznie zaostrza się konflikt.

Jak będzie wyglądał przegląd samochodów?

ceny paliwa przegląd samochodu
fot. freepik

Ministerstwo ma dużo pomysłów na to, jak dołożyć pracy diagnostą. Ci z kolei już od 18 lat czekają na przepisy, które pozwolą im więcej zarabiać na swojej pracy. Ale nie o same pieniądze tutaj chodzi, bowiem pomysły rządzących wydają się nieco oderwane od rzeczywistości. Zapomnieli chyba, że muszą mieć one podłoże techniczne, a mówiąc ogólnie – finansowe.

A tego kompletnie brakuje. Diagności m.in. w trakcie badań technicznych aut wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku musieliby sprawdzić  system eCall. Osobnej kontroli miałyby zostać poddane elementy instalacji sanitarnych i urządzeń gastronomicznych. Rozdzielono również „wyciek z akumulatora” na zwykły i niebezpieczny. Choć w zasadzie jak wiadomo, każdy jest niebezpieczny.

Diagności mówią w tej sprawie jednym głosem. Ich stacje kontroli pojazdów nie dysponują odpowiednimi narzędziami, do kontroli samochodów w taki sposób. Jak zatem mają przeprowadzać tego typu badania? Najwidoczniej ministerstwo uznało, że na oko. Nic bowiem nie poinformowano o tym, że stacje będą doposażane czy dofinansowywane na te cele.

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Przegląd zdrożeje, ale kiedy?

Właściciele stacji kontroli pojazdów wciąż czekają na informację, kiedy zdrożeje przegląd samochodu dla kierowców. To kluczowa zmiana dla nich w dobie inflacji i utrzymania biznesu, przy rosnących kostach. Od 18 lat nic w tej kwestii się nie zmieniło, a potrzeba zmian od kilku miesięcy jest ogromna.

dokument kierowca samochod
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News