PILNE: 28 lipca diesel i benzyna podrożały! Ropa i dolar tanieje, a paliwo w Polsce zaczęło na nowo drożeć

PILNE: 28 lipca diesel i benzyna podrożały! Ropa i dolar tanieje, a paliwo w Polsce zaczęło na nowo drożeć

paliwo paliwa benzyna diesel brak

Podaj dalej

To na pewno zaskakujące, że diesel i benzyna nie stąd, nie zowąd zanotowały skok ceny. A przecież ropa na giełdzie cały czas utrzymuje się na tym samym poziomie, a więc około 100 dolarów za baryłkę. Do tego dolar także ma tendencję spadkową i wyceniany jest na poziomie 4,69 zł/l. Skąd zatem sytuacja, że paliwo nagle zdrożało?

Diesel i benzyna z wyższą ceną

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik

W średniej cenie hurtowej diesel podrożał o 7 groszy, natomiast benzyna o 4 grosze. Nie są to oczywiście duże różnice, ale na pewno ich pojawienie się może być zaskakujące. Nie ma bowiem przesłanek ku temu, obniżki miały wyhamować. A już na pewno nie ma ku temu, aby olej napędowy miał podrożeć blisko o 10 groszy.

Na razie jednak nie ma co panikować, bo może to być po prostu jednodniowy skok, po którym znów ceny będą spadać. Stacje paliw na pewno nie będą reagowały nerwowo i nie będą z tego powodu podwyższać ceny paliw. Żeby tak się stało sytuacja musiałaby się powtarzać jeszcze przez najbliższe dni. Nic jednak nie zwiastuje na to, aby niepokojąca tendencja miała się utrzymywać.

Warto jednak zwrócić uwagę na diesel, który ma niezwykle ciężko umocnić się poniżej kwoty 7 złotych. W zasadzie jego balanse cenowe cały czas oscylują właśnie w okolicach 7 złotych. Wciąż brakuje większego przełamania, które pozwoli cenie spaść wyraźnie poniżej tej kwoty. Przykładem dobrym jest chociażby nasza 95-tka, która zakotwiczyła poniżej 6,50 zł/l w cenie hurtowej.

paliwo benzyna diesel ceny
fot. freepik.com – shyachlo

Sierpień będzie korzystnym miesiącem

Patrząc na dobiegający ku końcowi miesiąc, kierowcy na pewno nie mogą czuć się rozczarowani. Lipiec cenowo na stacjach paliw wyglądał znacznie lepiej, niż poprzedni miesiąc. Sierpień zapowiada się – przynajmniej na ten moment – że będzie jeszcze lepszy pod tym względem. Diesel i benzyna mogą już wyraźniej zacząć się umacniać poniżej kwoty 7 złotych.

Tutaj jednak ważne będą kwestie, jakie będą rozgrywały się na świecie. I to nie tylko te polityczne, ale również gospodarcze. Widmo recesji jest coraz większe, na co zareagowały już Stany Zjednoczone. Zostały podniesione stopy procentowe, a do tego uwolnione zapasy baryłek ropy. To wszystko ma sprawić, że nie nastąpi tak duży kryzys, jak niektórzy się spodziewają. Korzystnie może on jednak wpłynąć na cenę za diesel oraz benzynę.

paliwo ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.com – Max4e

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News